İftardan Sonra Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

İnsanların Ramazan ayı süresince en çok panik olduğu dönemler, iftardan sonra yaşanan kalp çarpıntılarıdır. Bunun neden kaynaklandığının farkında olmayan kişilerin, dikkatsizlikleri neticesinde büyük sorunlarla karşılaşmakta oldukları görülmektedir. Bunun tedbirini almak isteyenlerin iftardan sonra kalp çarpıntısı yaşamaları halinde nasıl davranmaları gerektiğine de değinmek istiyoruz.

Ezan okunur okunmaz hemen yemek yemeye başlayan ve hızlı bir şekilde bu aşamayı tamamlamaya çalışan kişilerde, mideye çökecek olan ağırlıklar nedeniyle kalp çarpıntıları görülmektedir. Gün boyunca midenin boş olması ve tıka basa dolu hale aniden gelmesinden dolayı iftardan sonra kalp çarpıntısı yaşanabilmektedir. Ancak kendinizi hemen doymaya odaklamadan, psikolojik olarak tokluğa hazırlarsanız, bu durumda daha az yemek yiyerek, iftardan sonra kalp çarpıntısı ile karşılaşmamış olursunuz.

Bununla birlikte yiyecekleri üst üste yemek yerine, bir süre ara verdikten sonra ikinci bir yemeğe geçmeyi veya tatlı ile devam etmeyi denemelisiniz. Oruç tuttuğunuz zaman düşen kan şekerinizin normal seviyelere gelmesi için canınız tatlı şeyler yemek isteyebilir. Ancak bunu yemeğin hemen sonrasında değil, bir süre ara verdikten sonra yaptığınızda kolesterolün ve kalp atış hızının yükselmesini de engellemiş olursunuz. Bu da iftardan sonra kalp çarpıntısı riskini ortadan kaldırmış olacaktır.

İftardan sonra kalp çarpıntısı önlenir mi?

Bazı davranışlarınıza dikkat ettiğinizde iftardan sonra kalp çarpıntısı durumunu daha az yaşarsınız. Bunun için ilk olarak su ile başlamalı ve zeytin veya hurma ile devam etmelisiniz. Böylece midenizi yemek yemeye alıştırmış olursunuz.

Sahura düzenli olarak kalkmanıza rağmen fazla yemek yiyorsanız veya hiç kalkmıyorsanız, bu durumda da yine iftardan sonra kalp çarpıntısı ile karşılaşabilirsiniz. Sizler de bu durumları ortadan kaldırdığınızda ve kendinize daha fazla dikkat ettiğinizde bu problemlerden kurtulabilirsiniz.

Özellikle yemek yedikten hemen sonra spor yapmamak, bu konuda sizin için faydalı olacaktır. Çünkü iftardan sonra yapılacak olan spor kalp çarpıntısına neden olarak sizleri yoracaktır. Spor aktivitelerini iftardan sonraki süreçte en az 2 saatlik bir zaman diliminin ardından yapmaya başlamalısınız.

İftardan sonra kalp çarpıntısı tedavi gerektirir mi?

Yukarıdaki uygulamaları yaptığınızda iftardan sonra kalp çarpıntısı şikayetiniz ortadan kalkmış olacaktır. Ancak açlığın da tetiklediği başka sebeplerden kaynaklanması halinde sürekli hale gelirse, bu durumda tedavi gerektirebileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle uzun bir süre düzelmeyen kalp çarpıntıları için sizler de mutlaka doktora görünmelisiniz. İftar sonrasında bu durumu yaşamanıza rağmen, uzun bir süre düzelmediğinde başka etkenlerin de olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.