İç Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak Enfeksiyonu, Belirtileri ve Tedavisi

İç kulak ya da diğer adı ile labirent olan kısımda vücudun dengesini sağlayan ve işitmeyi mümkün kılan sıvı yer almaktadır. Bu kısmın iltihaplanması ise iç kulak enfeksiyonu olarak isimlendirilmektedir. İltihap durumunda duyma bozuklukları ortaya çıkmakta, vücut dengesinde bozulma meydana gelmektedir. Bundan dolayı enfeksiyon halinde ihmal edilmeden mutlaka tedavi uygulanması önem taşımaktadır.

İç Kulak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İç kulak enfeksiyonunun belirtileri içerisinde ilk sırada baş dönmesi hissi yer almaktadır. Kişi bu durumda kendinin ya da çevresindeki ortamın döndüğü hissine kapılmaktadır. Buna ek olarak gözler kişinin kontrolü dışında hareket etmekte, kusma ya da bulantı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bunların ne şiddette görüleceği ise enfeksiyonun derecesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Sayılanlara ilave olarak hastalarda kulak ağrısı da görülmektedir. Ancak sayısı az da olsa ağrının görülmediği hastalar da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra enfeksiyona bağlı kulak çınlaması da ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler varsa büyük ihtimalle doktor iç kulak enfeksiyonu teşhisi koymaktadır.

İç Kulak Enfeksiyonunun Nedenleri Nelerdir?

İç kulak enfeksiyonun nedenleri arasında en yaygın olan neden virüslerdir. Virüse bağlı olarak ortaya çıkan bazı hastalıklar iç kulak iltihaplanmasına neden olmaktadır. Bunların başında orta kulak iltihabı gelmektedir. Buna ek olarak beyin zarı iltihabı (menenjit), iç kulaktan gelen mesajların beyne iletilmesi sağlayan vestibüler sinirin iltihaplanması (vestibüler nörit), bakteri toksinlerinin iç kulağa ulaşması ( seröz labirentit) ve süpüratif labirentit olarak belirtilmektedir.

Yukarıda sayılan hastalıklara ek olarak yoğun stres altında çalışan kişiler, yakın zamanda solunum yolu iltihabı geçirenler, aşırı miktarda alkol alanlar, sigara içenler, yoğun derecede alerjik tepkileri olanlar ve bazı ilaçları kullanan kişiler de iç kulak iltihabı oluşumuna yatkın olarak kabul edilmektedir.

İç Kulak Enfeksiyonu Ve Tedavisi

İç kulak enfeksiyonu tedavisi birkaç çeşide ayrılmaktadır. Bunlar içerisinde ilaç tedavisi, cerrahi müdahale, evde alınacak önlemler ve diğer yöntemler yer almaktadır. İlaç tedavisi içerisinde bakıldığında enfeksiyonla mücadele için genellikle kulak damlası, bulantı önleyici, sakinleştirici, antihistemanler ve antibiyotik gibi ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçların her biri doktor kontrolünde kullanılmakta olup muayene sonrasında hastaya verilmektedir.

İç kulak enfeksiyonu için ev tedavisi kapsamında sarımsak, zeytinyağı, soğan suyu gibi besinler kullanılmaktadır. Buna ek olarak kulağa sıcak uygulama da yapılmaktadır. Enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan ağrıyı engellemek için on beş dakika boyunca kulağa sıcak su torbası koymak faydalı olmaktadır.