HSP Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

HSP Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

HSP hastalığı, tıp dilindeki adıyla “Henoch Schönlein Purpurası”, çocukluk çağında sık yaşanan ve küçük kan damarlarının iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Genellikle çocukluk çağlarında görülen bu hastalık her yaşta da görülebilir. 10 yaşın altındaki çocuklarda bu hastalığa yakalanma riski % 90 civarındadır. İleriki yaşlarda hastalık biraz ağır seyretmektedir.

HSP Hastalığı Neden Olur?

Genellikle solunum yolu enfeksiyonu sonrası gelişen hastalığın tam olarak neden oluştuğu bilinmemektedir. Solunum yolu enfeksiyonu sonrası bazı virüs ve bakterilerin bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Bunun yanı sıra, bazı ilaçların, aşıların, çevresel faktörlerin ve besinlerdeki katkı maddelerinin bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Daha çok kış ve bahar aylarında görülen bir hastalıktır, yaz aylarında nadir olarak görülür.

HSP Hastalığı Belirtileri

Hastalık genellikle, deri, eklem, sindirim sistemi ve böbreklerdeki küçük kan damarlarını tutmaktadır. HSP hastalığı belirtileri aşağıdaki gibidir:

l Döküntüler; hastaların tamamında karakteristik bir döküntü oluşur. Genellikle bu döküntüler bazı hastalarda hastalığın başlangıcındaki ilk belirtidir. Bacak bölgesi, uyluk ve kalça bölgesi döküntülerin en çok görüldüğü bölgelerdir. Ciltte kabarık ve kümeler halinde görülür.
l Eklem İltihabı; döküntülerden sonra en çok rastlanan bulgu ayak bileği ve dizlerde oluşan ağrı ve buna eşlik eden kızarıklık, şişlik ve ısı artışıdır. İlk belirti olarak görülen bu belirtiler genellikle hiçbir hasar bırakmadan birkaç gün içinde iyileşir.
l Sindirim Sistemi Belirtileri; en sık görülen sindirim sistemi belirtisi, kramp şeklinde karın ağrısı ve kusmadır. Karın ağrısı döküntülerden önce olabileceği gibi döküntülerden sonra da ortaya çıkabilir. Ayrıca, mide ve bağırsaklarda kanama görülebilir. Genelde az olsa da bu kanama bazen ciddi boyutlarda oluşabilir.
l Böbrek Tutulumu; hastalık eğer böbreklerdeki damarları tutarsa, idrarda kanama görülebilir veya protein kaçağı olabilir. Genellikle döküntülerden sonra başlar ve hasarsız olarak geriler. Nadiren de olsa bazen böbrek hasarlarına neden olabilir.
HSP Hastalığı Teşhisi

Hastalığa ait özel bir tahlil yöntemi yoktur. HSP hastalığı tanısı, döküntüler ile birlikte diğer belirtilerin olması ile konmaktadır. Hastanın kan tahlillerinde birçok hastalıkta olduğu gibi, eritrosit sedimentasyon hızı ve lökosit yüksekliği görülür. Bu durum hastalığa özgü bir bulgu değildir.

HSP Hastalığı Tedavisi

Hastalığın özel bir tedavi yöntemi yoktur. Sadece destek tedavi yöntemi uygulanır. HSP hastalığı tedavisi, ağır tutulmalarda hastaneye yatırılarak, hafif tutulmalarda ayakta takip edilir. Ciddi böbrek tutulumu olmadığı durumlarda eklem ağrıları için ağrı kesiciler kullanılabilir. Bazı durumlarda da bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılır. Hastalık genellikle 1-2 hafta içinde iyileşen bir hastalıktır. Ayrıca, hastalık 1-2 ay içinde tekrarlayabilen ve bulaşıcı olmayan bir hastalıktır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.