HIV Virüsü Nedir

HIV Virüsü Nedir?

Halk arasında AIDS olarak bilinen hastalığa sebep olan virüse HIV virüsü denir. Virüs, insan vücuduna girdikten sonra bağışıklık sistemini çökerterek, vücudu birçok hastalığa karşı korumasız bırakır. HIV virüsü, cinsel yolla, anneden bebeğe ve kan transferi ile bulaşan bir virüstür. Virüsün bulaşmasıyla insanda hayati tehlike başlar.

HIV Virüsü

Bir insana HIV virüsü bulaştıktan sonra ortalama 2-6 hafta arasında belirtiler görülmeye başlar. Bağışıklık sisteminin tamamen çökmesine neden olan bu virüs belirtileri görülmeye başladıktan sonra kişinin acil müdahaleye ihtiyacı vardır. Bağışıklık sisteminin çökmesi sonucu vücut diğer hastalıklara karşı savunmasız hale gelmektedir. Virüs, doğum esnasında anneden bebeğe geçebileceği gibi emzirme ile de bebeğe geçebilmektedir. Virüs taşıyıcısı anne adaylarının doğumları özel şekilde yaptırılmaktadır. HIV’in üç aşaması vardır. Birinci aşamada belirtiler görülmeyebilir. İlk aşamada bağışıklık sistemi HIV ile yaptığı savaşı kaybeder. İkinci aşamada ise belirtilerin yaşanmadığı uzun bir dönem olur. Yaklaşık olarak 10 yıla kadar uzayan bu dönemde kişi hasta olduğunu bilmeden hastalığı başkalarına bulaştırabilir. Bu arada bağışıklık sistemi de yavaş yavaş çökmeye başlar. Üçüncü ve son aşama AIDS olarak bilinen aşamadır. Bu aşamada yaşanan bazı rahatsızlıklar AIDS hastalığını tanımlamaya yardımcı olur.

HIV Virüsünün Belirtileri

Özellikle cinsel temas yoluyla bulaştığı zaman hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Virüsün oluşturduğu hastalığın adı AIDS hastalığıdır. Virüs cinsel yolla bulaştıktan 6 hafta sonra belirtiler görülmeye başlar. Bazen HIV belirtileri yıllar boyu da görülmeyebilir.

l Virüs, kan hücrelerinin yok olmasına dolayısı ile vücudun savunma mekanizmasının da giderek çökmesine neden olur.

l Yüksek ateş, halsizlik, gece terlemeleri, vücutta oluşan yaralar, iştahsızlık ve buna bağlı kilo kaybı, öksürük, akciğer hastalıkları ve ishal HIV virüsü belirtileri arasında görülmektedir.
Bu şikâyetlerle doktora başvuran hastaya tanı konulabilmesi için çeşitli testler yapılır.

HIV Nasıl Teşhis Edilir?

Yukarıda belirtilen belirtiler uzun dönemli yaşanıyorsa ve bu belirtilere neden olacak herhangi bir sebep bulunamıyorsa HIV virüsünden şüphelenilebilir. HIV virüsüne maruz kaldığında vücut bazı antikorlar üretir. Tükürük, kan ve idrar testleri ile bu antikorların varlığı tespit edilir. İdrar ve tükürük testlerinde HIV pozitif ise kan testi ile doğrulaması yapılır ve kesin tanı konur. Vücudun HIV virüsüne karşı oluşturduğu antikorlar bazen 3 ay sonra ortaya çıkabilir. Bu nedenle testlerin doğru zamanda yapılması önemlidir.