HIV Virüsü Nasıl Bulaşır

HIV Virüsü Nedir?

Tehlikeli bir virüs türü olan HIV virüsü, yerleştiği bünyede bağışıklık sistemi yetmezliği denilen duruma sebep olur. Bu durum; vücudun savunma sisteminin yavaş yavaş ortadan kalkması ve daha sonra görülen en basit hastalıklarda dahi görevini yerine getirememesidir. Bu aşamaya gelmiş hasta, Aids hastası olarak adlandırılır. Bu hastalığa sebep olan HIV virüsünün, bireyin vücuduna girdikten sonra hastalığa sebep olması yıllar sürebilir.

HIV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HIV virüsü sanıldığının aksine; Aids hastalığına sahip bir bireyden, ten teması yoluyla, solunum yoluyla veya ortak eşya kullanımı nedeniyle bulaşmamaktadır. Bu sebeple hastalığa sahip bir birey karşısında aşırı tepki göstermek anlamsızdır. Virüsün taşıyıcıdan yeni bir bireye aktarılmasına sebep olan belirli etmenler vardır. Risk taşıyan bu etmenler; cinsel ilişki yolu, kan yolu ve gebelik yolu olmak üzere üç ana başlıkta incelenebilir.

Cinsel İlişki Yolu

HIV virüsünün en yaygın bulaşma şekli cinsel ilişkidir. Bunun sebebi virüsün meni ve vajinal sıvılarda bulunmasıdır. Bu doğrultuda anal seks, vajinal seks ve oral seks; hastalık virüsünün yayılmasına sebep olabilir. Hastalıklı bir birey ile yapılan korunmasız ilişki, virüs kapma riskini ortaya çıkarır. Özellikle eşcinsel ilişkilerde, virüsün yayılma riski normalden çok daha fazladır. Cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak, muhtemel riskleri ortadan kaldırmak için çok önemlidir. Çok eşlilik de virüsün yayılımını arttıran faktörler arasındadır.

Kan Yolu

HIV virüsü literatüre girdikten sonra en çok etkilediği kesimlerden biri de uyuşturucu bağımlıları olmuştur. Bunun sebebi virüsün kan yoluyla bulaşması ve ortak kullanılan şırınga türü hijyenden uzak eşyaların bu duruma davetiye çıkarmasıdır. Bunun dışında milyonda bir görülen öpüşme sebebiyle Aids bulaşması da kan yoluyla bulaşmaya örnektir. Çok nadir olsa da bu tür vakalar incelendiğinde; asıl sebebin iki bireyde de görülen diş eti kanaması türü rahatsızlıklar olduğu ortaya çıkmıştır. Sadece ten temasıyla bulaşması mümkün olmayan HIV virüsü, ten üzerinde bulunan açık yaralar vasıtasıyla bulaşabilir.

Gebelik Yolu

HIV virüsünün yayılma yollarından bir diğeri de gebelik ve gebelik sonrası dönemdir. Gebelik sırasında uygun tedavilerin uygulanmaması durumunda, yeni doğan bebek dünyaya HIV virüsü taşıyıcısı olarak gelebilir. Bu durumun önüne geçmek için anne adayı Aids hastası ise; uygun ilaçlarla virüsün etkinliği bastırılmaya çalışılır. Diğer bir durum ise; sağlıklı bir şekilde doğan bebeğin emzirme yolu ile virüs kapmasıdır. Bu durumlar sağlık kuruluşları ve personelleri tarafından yapılan bilinçli müdahalelerle önlenebilir.