HIV Virüsü Hamilelikte Bebeğe Geçer Mi

HIV Virüsü Hamilelikte Bebeğe Geçer Mi?

HIV virüsü toplum tarafından korkulan ve kolay geçen bir hastalık olarak bilinmektedir. HIV virüsünün günümüzün gelişmiş teknolojisi ile HIV ile mücadele o kadar kolaylaşmıştır ki tonlarca ilaç kullanımı tarih olmuştur. HIV pozitif hamile kadınlarda ise büyük endişe olan bebeğe HIV geçişi hamilelik süresi boyunca endişe duymaktan anneler kurtarılıyor. Uzmanlar artık HIV virüsünün tedbirli hamilelikler ile bebeğe geçişinin engellenebileceğini açıklıyorlar.

Hamileliğinde HIV virüsüne yakalanan veya HIV virüsünden habersiz olan kadınların hamile kalması sonucunda hamilelik süresinde doğru bir tedavi ile HIV bebeğe zarar veremez. Uzmanlar çok düşük bir ihtimal zarar verebileceğini ve bu ihtimalinin oranının %1’in dahi altında olduğunu söylemektedirler. Gebelik esnasında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlara mutlaka HIV pozitif anneler uymalı ve önemsemelidirler.

l HIV için verilen reçeteli ilaçların doktor tarafından önerildiği şekilde kullanılması, gebeliğin ardından emzirme aşamasında doktor yönlendirmelerinin dışına çıkılmaması gereklidir.

l Doğum aşamasına gelindiğinde HIV virüsünün oranına göre doktor normal veya sezaryen doğum konusunda hangisini uygun görüyorsa anne adayı mutlaka doktora uymalıdır.

l Hamilelik sonrasında anne ağzında çiğnediğini bebeğine vermemelidir.

l Bebeğin sürekli doktor kontrolünde olması gereklidir. Doğumun ardından ilk 4 ay bebeğin kanında HIV saptanma olasılığı yoktur. Bu yüzden HIV pozitif annenin doğan bebeğinin mutlaka ilk 4 ay doktor reçetesi ile HIV ilaçları kullanması gereklidir.
Çocuk sahibi olmaya karar veren kadın ve erkeğin HIV testlerini yaptırarak kendilerinden emin olması HIV pozitifken hamile kalmanın önüne geçecek veya bebeğe geçme olasılığını 0’a indirecektir.

HIV Pozitif Hamileliklerde ART Kullanımı

HIV pozitif hastaları ART adı verilen bağışıklık sisteminin dirayetine yardımcı güçlü bir ilaçtır. Tanı koyulur koyulmaz ART ilacına başlamak HIV virüsünün varlığını tespit edilemeyecek kadar aza indirecektir. Bağışıklık sisteminin çalışması uzun yıllar bu ilaç sayesinde sağlanmaktadır. HIV pozitif olan kadınlar hamilelikleri süresince doktor tavsiyesi ile ART kullanımı gerçekleştirerek virüsün seviyesini azaltır ve bebeğe geçişi %1’in altına kolaylıkla düşürülür. Fakat viral seviyesinin gebelik süresi boyunca en az ayda bir kontrol edilmesi gerekmektedir. Hamileliğin son aylarına doğru artık viral yük tespit edilemez hale geldi ise sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek mümkün hale gelmiş olur.