HIV ve AIDS Arasındaki Fark Nedir HIV Pozitif Hastası Ne Zaman AIDS Olmaktadır

HIV ve AIDS Arasındaki Fark Nedir? HIV Pozitif Hastası Ne Zaman AIDS Olmaktadır?

Bağışıklık sistemi hücresi CD4 düşmanı olan HIV virüsü vücuda girdiği andan itibaren CD4’e karşı savaş açmaktadır. HIV virüsünün kendini kopyalama özelliği bulunmaktadır. CD4 hücresinin yardımları ile kendisini sürekli klonlar ve parçalanarak sayısını artırır. Artan bu klonlar sürekli kana karışarak bağışıklık sistemini zamanla çökertmeye ve ekarte etmeye başlar. Bunun sonucunda kişinin direnci gittikçe zayıflayarak hastalıklara açık ve yenik bir duruma düşer. Ancak HIV hastası bir kişiye AIDS demek son derece yanlış bir terimdir. AIDS hastalığı HIV virüsünün vücutta ilerlemiş bir evresidir.

HIV virüsü zaman içinde ilerleyerek CD4 hücrelerini yok etmeye başlar ve bağışıklık sistemini çökerterek kendini AIDS’e dönüştürür. Bu evreye ulaşmak 10-12 yıl kadar sürebilmektedir. AIDS tek başına bir hastalık değildir ve insandan insana AIDS bulaşamaz. HIV bulaşması sonucunda AIDS oluşmaktadır.

HIV virüsünün evreleri bulunmaktadır. Bu evrelerin sırasıyla yaşanması ve tedavi yapılmaması sonucu kişilerin AIDS hastalığına yakalanması kaçınılmaz olmaktadır. HIV virüsü detaylı anlatılacak olunur ise 7 evrelidir.

1. Yayılma Evresi: Kişinin vücuduna HIV virüsünün girişiyle başlayan dönemdir.

2. Akut HIV Enfeksiyonu: Kişinin HIV virüsünü kapmasının ardından 2-5 hafta aralığında vücut kendisinde bulunan HIV virüsüne karşı tepki vermeye başlamaktadır. Her kişide bu tepkiler görülmeyeceği gibi, tepkilerin hepsi olmamakla birlikte bazıları da görülebilmektedir. Hastalığın bu evresinde lenf bezleri büyür ve kişinin ateşli dönemleri başlar. Boğaz ağrıları ve farenjit meydana gelir. Kişinin eklemleri, kasları ağrıya maruz kalır. Sürekli kusma ve baş ağrısı olarak grip benzeri vücut tepkileri gözlenir. Kişi kendisinin grip olduğunu farz ederek durumu önemsemez veya farkında bile olmaz. Bu önemsememe döneminde ise hastalık en bulaştırıcı evresine ulaşmış durumdadır ve kişi farkında olmadan başkalarına bulaştırabilmektedir. Bu dönemde kişi yaşadığı belirtiler üzerine test yaptırsa dahi negatif sonuç alacaktır. Çünkü bu evre hastalığın kendini pencere ardına sakladığı bir dönemdir. Bu yüzden Serokonversiyon döneminin beklenmesi gerekmektedir.

3. Serokonversiyon Evresi: HIV virüsü bu evrede artık yapılan testler ile kendini ele vermeye başlar.

4. Asemptomatik Evre: Kişinin geçirdiği bu evrede hastalığa dair hiçbir belirti görülmez. Kişi sıradan hayatına devam eder. Bu evrenin süreci 10-12 yıldır. Bu evrede HIV virüsü kendini kopyalayarak bağışıklık sistemini sessizce çökertir. Kişiyi AIDS hastalığına doğru götürür.

5. Erken Bulgu Evresi: Bağışıklık sistemi zayıflamaya başladıkça kişi tüm hastalıklara açık ve dirençsiz duruma düşerek artık kendini hastanelerde bulur. AIDS öncesi son dönemdir bu evre. 10-12 yıl sonrası başlanan evre olarak gözlemlenmiştir.

6. AIDS evresi: HIV virüsü vücuda girdikten ve tüm evreler boyunca tanı konulmayan, tedavi görmeyen veyahut tedaviyi bırakan kişilerin ulaştığı son evredir. Bu AIDS döneminde kişi bağışlık sisteminin çökmesi ve hastalıklara (mantar, kanser, virüs, parazit) karşı yenik düşmesi ile hayati tehlike ile karşılaşır.

7. Son evre: Kişi AIDS evresine girmesine rağmen hala tanı konulmadıysa veya tedavi edilmiyor ise son evreye girerek kas erimesi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Sinir sistemleri çökmeye başlamaktadır. Bu evreye girilmesi ölümle sonuçlanabilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.