HIV Bulaşma Yüzdesi Kaçtır

HIV Bulaşma Yüzdesi Kaçtır?

HIV bağışıklık sisteminin çökmesine yol açan oldukça tehlikeli bir virüs türüdür. Vücuda girdiğinde bu virüse karşı önlemler erkenden alınmazsa ilerleyen evrelerinde AIDS hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. Bu dönemden sonra da kişi diğer sağlık problemlerine de kolay bir şekilde yakalanabilmektedir. Mikrobiyoloji ve enfeksiyon hastalıkları üzerine yapılan birçok araştırmada HIV virüsünün cinsel temas ya da kan ürünleriyle anneden bebeğe de bulaşma ihtimalinin olduğu tespit edilmiştir. Ancak HIV virüsünün hastalıklı bireylerle aynı ortamda bulunmakla veya yüzeysel temasla bulaşma ihtimali neredeyse yüzde sıfırdır. Bunun yanında uzmanlar her HIV virüsü taşıyıcısının AIDS hastası olduğu yönündeki görüşün de yanlış bir düşünce olduğunu belirtmektedir. AIDS hastalığı HIV virüsünün uzun süre boyunca tedavi edilmediği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Peki HIV virüsünün bulaşma yüzdesi kaçtır?

HIV Virüsünün Bulaşma İhtimali

HIV virüsü genel olarak korunmasız cinsel ilişki, kan nakli, kan ürünlerinin kullanılması, organ nakli ya da taşıyıcı anneden bebeğe geçmektedir. Virüsün bulaşma ihtimalleri ise aşağıdaki şekilde açıklanabilir.

Cinsel İlişki Sonucunda Bulaşma İhtimali

Virüsün sağlıklı bireylere cinsel ilişki sonucunda bulaşma ihtimali yüzde 1 gibi düşük bir ihtimaldir. Ancak homoseksüel ilişkilerde bu oran yüzde 3’e kadar çıkabilmektedir. Bunun yanında bulaşmaların yüzde 80-85 gibi büyük bir çoğunluğu korunmasız cinsel ilişki sonucunda olmaktadır.

Cinsiyetlere Göre Bulaşma İhtimali

HIV virüsünün erkekten kadına geçme ihtimali kadından erkeğe geçme ihtimaline göre 20 kat daha yüksektir. Ayrıca virüsün sünnet olmamış erkekler ve adet dönemindeki kadınlara bulaşma oranının yüzde 70 gibi oldukça yüksek bir seviyede olduğu belirtilmektedir.

Kan ve Kan Ürünleri Yoluyla Bulaşma İhtimali

HIV virüsünün bulaştığı vakalar incelendiğinde bunların yaklaşık olarak yüzde 10-15’lik kısmı kan ve kan ürünleri nedeniyle gerçekleşmektedir. Ancak günümüzde kan nakli sırasında yapılan testler bu oranın daha da artmasını engellemektedir.

Anneden Bebeğe Bulaşma İhtimali

HIV virüsünün bebek anne karnındayken bulaşma ihtimali oldukça düşüktür. Genellikle doğum sırasında ya da emzirme dönemindeyken bebeğe geçmektedir. Bu dönemlerde taşıyıcı anneden bebeğe geçme ihtimali ise yüze 20-40 arasında değişmektedir. Ayrıca bütün bulaşma vakalarının yüzde 4’lük kısmı virüslerin anneden bebeğe geçmesi şeklinde olmaktadır.