HIV AİDS Şüphesi Taşıyan Kişi Ne Yapmalı

HIV (AİDS) Şüphesi Taşıyan Kişi Ne Yapmalı?

Halk arasında Aids olarak bilinen HIV virüsü oldukça tehlikelidir. Bağışıklık yetmezliği virüsüdür ve yavaş bir şekilde vücudu sarmaktadır. Zamanla bağışıklık sistemini zayıflatır ve enfeksiyonlara karşı vücudu savunmasız bırakır. Belli bir süre sonunda vücudu iflas ettiren bu virüs türü kişinin ölmesine neden olur. HIV adı verilen enfeksiyonun son haline Aids adı verilmektedir. Son aşamada genellikle kanser ve ölümcül hastalıklar ortaya çıkar. Bulaşıcı bir hastalıktır ve bu süreçte çok dikkatli olunmalıdır. Bu virüse yakalanan kişiler henüz kurtulamamıştır. Tüm dünyada bir takım bilimsel çalışmalar yapılıyor olsa da, tedavi yöntemleriyle ilgili olarak bir sonuca varılamamıştır.

Kanında HIV virüsü bulunan kişiye HIV pozitif denir. Virüs bulaşan kişi için zorlu bir süreç başlamış demektir. Kişinin çevresindeki insanlar da tehlike altındadır. Belirtileri kısa sürede ortaya çıkmayabilir. Bazen birkaç yılda, bazen de 5-10 yılda ortaya çıkabiliyor. HIV şüphesi taşıyan kişi ne yapmalı sorusu bu noktada çok önemlidir. Kan, cinsel ilişki ve anne sütünden bu virüsün bulaştığını bilmeniz gerekmektedir. Bu tür bir şüphesi olanlar ilk olarak HIV testi yaptırmalıdır. Bunun yanında bazı laboratuar testleri de mutlaka yapılmalıdır. Tıbbi olarak tüm test ve kontroller yapılarak hastalığın hangi evrede olduğu kesin olarak tespit edilmelidir. Tamamen ölümcül bir virüs olan HIV virüsünün henüz bir tedavisi geliştirilmemiştir. Bununla ilgili olarak pek çok bilimsel çalışma yapılıyor olsa da, henüz net bir tedavi yöntemi geliştirilememiştir.

HIV virüsünün kişiye bulaşması sonunda yapılabilecek pek fazla birşey de bulunmamaktadır. Kişi tıbbi test, kontrol ve tedavi yöntemlerini uygulamalıdır. Bundan sonraki süreçte ise çevresindeki kişileri korumalıdır. Başkalarıyla cinsel birlikteliklere kesinlikle girmemelidir. Kadınlar çocuklarını emzirmemelidir. Kendi kanlarını hiçbir şekilde başkalarına bulaştırmamalıdır. Bu ve bunun gibi konularda çok hassas olunmalıdır. HIV gibi tehlikeli virüslerden korunmak için her zaman dikkatli olmak zorundasınız. Korunmasız hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girmemelisiniz. Kan etkileşimlerinden de her ihtimale karşı uzak durmalısınız. Aksi halde virüsün bulaşmasından sonra sonu olmayan bir yola girmiş olacaksınız.