Heyecandan Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Heyecandan Kalp Çarpıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

İnsanların hayatlarında sıklıkla karşılaşabilecekleri bir durum olan heyecan, vücutta terleme, hızlı nefes alıp verme ve kalp çarpıntısı gibi belirtiler göstermektedir. Heyecandan kalp çarpıntısı, özellikle bir topluluk önünde konuşma yapan, sınava giren ya da hoşlanılan bir kişi ile karşılaşan insanlarda daha fazla olur. Sık yaşanan bu heyecan bir sınır içinde olmalıdır. Aşırı heyecan durumunda birtakım rahatsızlıklara sebep olmaktadır. İnsanların heyecanlarını kontrol altına almaları gerekmektedir. Heyecan esnasında, kalp yerinden çıkacakmış gibi atmaya başlar ve boyun bölgesindeki damarlarda kalp atışı hissedilir derecede artmaktadır.

Heyecandan Kalp Çarpıntısı Nedenleri Nelerdir?

Kalp çarpıntısı yaşayan kişilerde o an heyecan görülür. Heyecandan kalp çarpıntısı nedenleri sırasında kişide istem dışı bir panik yaşanır. Yaşanan bu panik sonrası kalp çarpıntısının süresi de uzar. Kalp çarpıntısına sebep olan faktörler arasında, bilinen kalp problemlerinin varlığı, kalp rahatsızlıkları yönünden risk taşımak, kandaki bazı minerallerde görülen anormallik, kalp kapakçık sorunları, yanlış egzersiz yapılması, kahve ve sigara tüketiminin fazlalığı, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, ateş yükselmesi, stres, korku, panik atak gibi faktörler sayılabilir.

Heyecandan Kalp Çarpıntısı Değerleri Nelerdir?

Normal bir insanın kalp atış sayısı dakikada 60 ile 100 atım arasındadır. Ancak 100 atımdan fazla oluyorsa kalp çarpıntısı yaşanıyor demektir. Sürekli egzersiz yapan, düzenli bir yaşam tarzı olan kişilerde ve birtakım özel ilaçlar alan kişilerde ise kalp atımı 55 veya daha az olabilir. Heyecandan kalp çarpıntısı değerleri dakikada 100 atımın üzerinde ise buna taşikardi denilmektedir. Bu durumun tersi yani dakikada 50 atımın altında olursa buna da bradikardi denilmektedir. Normal kalp atımına yani dakikada 60 ile 100 arası atıma da ekstrasistol adı verilmektedir. Heyecanlanınca kalp çarpıntısı bazen tehlikeli boyutlara da ulaşabilmektedir. Genellikle ciddi boyutta olmasa da bazen bu durum farklı hastalıkların varlığına işaret edebilir.

Heyecandan Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Heyecandan kalp çarpıntısı tedavisi için kişi, öncelikle sakinleştirilmeye çalışılmalıdır. Kişi öncelikle dik olarak bir koltuğa oturtulur ve hemen tansiyonu ölçülür. Çünkü heyecandan kalp çarpıntısı öncelikle tansiyona vurur. Kişiye bir bardak su verilerek kendine gelmesi sağlanır. Daha sonra kişinin ayakları soğuk su dolu bir kovaya konularak sakinleşmesi sağlanır. Ayakların suya konulması kan akışını hızlandıracağından kişiyi rahatlatır. Biraz rahatlayan kişi temiz havaya çıkarılarak dolaştırılır. Beyne oksijen gitmesi kişinin rahatlamasını sağlar. Heyecandan kalp çarpıntısı yaşayan kişi asla yatırılmamalıdır. Kişiyi uzandırmak bu durumdaki bir kişinin kalp krizi geçirmesine sebep olur. Ayrıca kalp çarpıntısı yaşayan kişiye ılık duş aldırılabilir.