Hayvan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Hayvan Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Hayvanların ölümüne neden olan hayvan hastalıkları olduğu gibi, hayvandan insana bulaşan ve insan sağlığına da zarar veren türleri vardır. Geçmişte hayvan hastalıklarının insanlara bulaştığı ve birçok insanın ölümüne neden olduğu bilinmektedir. Bu hastalıkların birçoğunun tedavisi bulunmuştur ancak bazıları halen araştırma sürecindedir.

Hayvan Hastalıkları Nelerdir?

Hayvan sağlığını etkileyen ve hayvanlardan insanlara geçerek insan sağlığına da zarar veren hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıkların başlıcaları aşağıdadır.

l Kuduz; kurt, tilki, çakal, yarasa gibi vahşi hayvanlar ile kedi, köpek, koyun, at gibi evcil hayvanlardan insanlara bulaşan virüslerin yol açtığı bir hastalıktır. Bu hastalık merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır ve ölüme yol açar. Kuduz hastalığından korunmanın en etkili yolu hayvanlara düzenli olarak kuduz aşısı yaptırmaktır. Kuduz şüphesi olan bir hayvan bir insanı ısırdıysa, hemen aşı yaptırılmalıdır. Isırılan bölgenin beyne yakınlığı virüsün kuluçka süresinin daha hızlı olmasını sağlar ve ölüme sebep olur.
l Veba Hastalığı; fare, tavşan gibi kemirgen hayvanlardan bulaşan, bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Güneş görmeyen ve pis yerler veba hastalığı için uygun ortamlardır. Bu hastalığın virüsünü taşıyan bir hayvanla temas edilmesi halinde hastalık bulaşır. Tedavisi olan bir hastalıktır. Antibiyotiklerle tedavi edilebilir. İleri seviyede tespitlerde organ kayıpları yaşanabilir.
l Kuş Gribi; kanatlı hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalıktır. Ölümcül bir hastalık olan kuş gribinde ilk 48 saat çok önemlidir. Hastalığın bulaşması, bu hastalıktan ölmüş olan hayvanlarla temas ya da hastalığı taşıyan hayvanların, dışkısı, gözyaşı ya da burun akıntısı ile bulaşır. Hastalık vücuda girdikten sonra 2-4 gün içinde belirtilerini göstermeye başlar. Ateş, karın ağrısı, ishal, halsizlik ve öksürük gibi belirtileri bulunmaktadır. Kesin bir tedavisi yoktur.
l Domuz Gribi; hastalık kanatlı hayvanlar ile domuzlardan bulaşmaktadır. Hayvandan insana bulaştığı gibi insandan insana da bulaşmaktadır. İlk ortaya çıktığında insan sağlığını etkilemezken, virüs mutasyona uğrayarak insan sağlığını tehdit eder hale gelmiştir. Bu hastalıktan korunmak için kümes hayvanları ve domuzlar ile korumasız olarak temasta bulunulmamalıdır. Bu hayvanların etleri iyice pişirilmeden yenmemelidir.
l Şap Hastalığı; özellikle sığırlarda bulunan bir hastalık türüdür. Hasta hayvanın et ve süt üretimini düşürür. Hayvandan hayvana geçen bir hastalıktır. Şap hastalığı belirtileri, ateş yüksekliği, ağızda salya, dilde, burun içinde ve diş etinde içi dolu kesecikler oluşur. Bu hastalıktan korunmanın en etkili yolu hayvanlara aşı yaptırılmalıdır.
l Beyaz Kas Hastalığı; genellikle buzağılarda görülen bir hastalıktır. E vitamini ve selenyum eksikliğinden oluşur. İnsanlara bulaşan bir hastalık değildir. Hastalık belirtileri arasında, solunum sayısı artışı, ayağa kalkmakta güçlük çekme görülür. Tedavisi olan bir hastalıktır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.