Hastalık Korkusu Belirtileri ve Tedavisi

Hastalık Korkusu, Belirtileri ve Tedavisi

Sağlıklı bir hayat yaşamak, konforlu bir hayat sürebilmek için en önemli kriterdir. Hepimiz sağlığımızı korumak adına dikkatli olur ve bazen de sağlığımız için endişelendiğimiz sorunlar yaşayabiliriz. Bu doğal yaklaşım, bazı insanların hayatlarını, hem kendisine hem de yakınlarına yaşanması zor bir hale getirmektedir. Bu kişiler hastalık korkusu yaşayan ve sürekli sağlığı ile ilgili tedirginlik duyan, devamlı olarak hastalanacağını ya da hastalandığını düşünen kişilerdir. Tıbben anksiyete bozukluğu olarak nitelendirilen bu duruma hipokondriyazis denilmektedir.

Hastalık Korkusu Belirtileri

En yaygın şekli ile aşırı sağlık endişesi taşıyan kişilerde hastalık korkusu belirtileri, aslında zihinsel bir sorundur ve değişik şekillerde kendini gösterebilir. Örneğin küçük bir ağrı ya da burun akıntısı gibi hemen her zaman yaşanabilecek basit semptomlar karşısında bile ciddi tepkiler verebilir ve endişe gösterebilirler. Hastalık korkusu olan kişilerde, bazen çok normal vücut tepkimeleri bile korku yaratabilmektedir. Terlemek, kalp atışı ve bağırsak hareketleri gibi doğal durumlar dahi, korkarak endişelenmelerine ve ciddi bir hastalıkları olduğunu düşünmelerine sebep olabilmektedir. Bu durumdaki kişiler gün içinde sürekli herhangi bir hastalıklarının olup olmadığını düşünerek, vücutlarına odaklı bir şekilde yaşamaktadırlar ve bu durum yüzünden günlük işlerini de aksatabilmektedirler.

Hastalık korkusu belirtileri arasında sık sık görülen durumlardan birisi de kişilerin devamlı doktor kontrolünde olmak istemelerdir. Mikroplardan korunmak ve sürekli hastalıklar hakkında araştırma yapma eğilimi de sık görülen belirtiler arasındadır. Çoğunlukla kanser, kalp rahatsızlıkları ve bedenlerinde olabileceğini düşündükleri hastalıklara odaklanabilen bu kişiler, özellikle ailesinde ön plana çıkmış bir rahatsızlık ve hastalık varsa, o hastalığı yaşayabileceğine dair şüpheler barındırmaktadır.

Hastalık Korkusu Tedavisi

Hastalık korkusu psikolojik bir rahatsızlık olduğu için tedavi şekilleri kişiye göre ve altta yatan sebepler araştırılarak yapılmaktadır. Hastalık korkusu tedavisi için öncelikle kişinin bu semptomları devamlımı yoksa ara aramı gösterdiğinin belirlenmesi önemlidir. Eğer bu sıkıntı dönemsel yaşanıyor ve belli aralıklarda daha ciddi ataklar gözlemleniyorsa, bu gibi kişiler üzerinde öncelikle davranış terapisi uygulanması önerilmektedir. Sıklıkla terapi eşliğinde paroksetin ve fluoksetin gibi serotonin kullanımı ise olumlu sonuçların alınması için yeterli olmaktadır.

Ancak yaşanan kaygı problemi devamlı yaşanıyor ise bu durumun hayatını ne ölçüde etkilediğinin üzerinde durulmalı ve çok ciddi olmaması halinde, endişe seviyesinin ve şiddetinin azalması için SSRI tipi ilaçlar kullanılabilmektedir. Alternatif bir tedavi gerektiren durumlar için ise uzman görüşlerinin ve tedavi yönteminin kişiye özel belirlenmesi hali de yaşanabilmektedir.

Hastalık korkusu yaşayan kişilerin tütün ürünü, alkol ve kahve kullanımından kaçınması ve sağlıklı yaşam tarzını, yani dengeli beslenme ve spor yapmayı hayat tarzı haline getirebilmesi, tedavi sürecinde olumlu gelişmelere destek olacaktır.