Hamilelerde Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Büyük bir heyecanla bebeklerini kucaklarına almak için gün saymakta olan hamile bayanlarda kalp çarpıntısı yaşanabilmektedir. Bunun belirtilerini ve tedavisini merak edenler için bu yazımızda detayları aktaracağız. Hamilelik döneminde olan bayanları yakından ilgilendirmekte olan bu başlığımızda, kalp çarpıntısının yaşanması durumunda nasıl davranılması gerektiğine de değinmiş olacağız. Hem bebeklerinin, hem de kendi sağlıklarının korunmasında, kalp çarpıntısı yaşayan hamile bayanların nasıl davranması gerektiğine de değinmiş olacağız.

Hamilelikte kalbe giden yükler daha da artacaktır. Aynı zamanda hormon seviyelerinin de değişeceği görülecektir. Bu nedenle de kalp çarpıntısının meydana geleceği de görülecektir. Bu nedenle de diğer tüm insanlarda olduğu gibi, hayat şartlarının kötüleştiği görülecektir. Düşen yaşam kalitesini işaret edecek olup, kalp hastalıklarını ve ritim sorunlarını da simgeleyecektir.

Kan dolaşımının artmasından kaynaklı kalp çarpıntısı

Gebelik dönemleri bebeğin beslenmesi ve oksijen sağlanması açısından güç bir dönemdir. Bunun için daha fazla kan pompalanması gerekir ve bu da kalbin yükünün artması anlamına gelir. Bu durumda, kalbin normalden daha fazla çalışması, kalp çarpıntısına da neden olacaktır.

Gebelikte kan çarpıntısı nasıl hissedilir?

Kansızlık, tansiyon değişikliği, düzensizlik ve dengesizlik, kafein tüketimi veya buna benzer hormonal durumların değişmesinden dolayı çarpıntılar meydana gelebilecektir. Bir kuş çırpınır gibi hissedebileceğiniz bir durumdur. Bu durumda sizler de hemen bir doktora görünmeniz gerektiğini asla ihmal etmemelisiniz. Çünkü kalbinizde meydana gelmekte bu dengesizliğinde giderilmesine yönelik adımların atılacağını da görmüş olacaksınız.

Kansızlık, hamilelikte kalp çarpıntısına neden olabilir

Kansızlık görülmesi durumunda kalp çarpıntısı meydana gelebilecektir. Vücut sıvı oranı değiştiğinde ve arttığında, sizler de bu durumla karşılaşacağınızı görebilirsiniz. Kansızlık ve kalp çarpıntısı, birbiri ile ilişkili durumlar olacaktır. Böyle bir durumda tedavi yöntemleri olarak hap veya iğneler ile iyileştirilmesine yönelik adımlar da atılacaktır.

Hamilelikte kalp çarpıntısı durumunda ne yapılmalıdır?

Ani bir şekilde meydana gelen ve sürekli olarak artan kalp çarpıntılarında ve kalp sorunlarında, sizler de normale dönünceye dek uzman doktorların kontrolünde olmalısınız. Böylece bebeğinizi düşürme riskinin de ortadan kaldırılmasına yönelik adımların izleneceğini de göreceksiniz. Kalp çarpıntısı durumunda nasıl bir yol izleneceğine dair, tüm değerlendirmeleri yapacak olan doktorlarınızın, sizlere de bu konuda gerekli yönlendirmeleri yapacağını göreceksiniz. Hormonların değişmesinden veya salgıların artmasından kaynaklanmakta olan kalp çarpıntılarının ve ritim bozukluklarının da giderilmesinde yine bu yöntemi izlemeniz gerekecektir. Gizli şeker sorunu yaşadığınızda, tiroid hormonları fazla çalıştığında veya az salgılandığında da yine benzer şikayetleri gösterebilecektir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.