Glokom Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

GLOKOM HASTALIĞI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Glokom hastalığı, diğer bir deyişle göz tansiyonu, göz içi tansiyonunun yükselmesiyle göz sinirine zarar veren bir hastalıktır. Göz tansiyonunun çeşitli faktörlere dayalı ani yükselmesi sonucunda, gözdeki sinirler yıpranır ve görme azlığı, körlük gibi durumlarla karşılaşılır. Glokom, yavaş ilerleyen ve geri dönüşü olmayan görme siniri hasarına neden olan bir hastalıktır. Kesin bir tedavisi ve geri dönüşü olmamasına rağmen erken teşhis edildiğinde gözdeki kalıcı hasarlar engellenebilmektedir. Glokom hastalığı, başlangıçta kişinin şikâyet edeceği durumlar oluşturmaz. Bu nedenle belirtileri geç fark edilmektedir. Şikâyetler oluştuğunda ne yazık ki hastalık ilerlemiş ve göze yerleşmiş olur. Gözde kalıcı hasarların oluşması kaçınılmaz bir hale gelir.

40 yaşın üzerindeki insanlarda görülme oranı yüksektir. Glokomun oluşmasında genetik faktörlerin etkisi büyüktür. Şeker ve guatr hastalarında glokom hastalığı oluşma riski de yüksek olduğundan bu rahatsızlıklara sahip kişilerin düzenli tetkiklerini yaptırmaları gerekmektedir. Kortizon ilacı kullananlar ve daha önceden göz yaralanması geçiren kişiler de risk altındadır. Migren de glokomu tetikleyen bir diğer rahatsızlıktır. Bu hastalıklara sahip kişilerin düzenli olarak göz muayenesinden geçmeleri önerilmektedir.

BELİRTİLERİ:

Glokom hastalığı, diğer rahatsızlıklar gibi kendini hemen belli eden bir hastalık değildir. Hastalığın belirtileri hemen fark edilemez. Zaman içerisinde uzağı görmede sorun yaşama, sabahları baş ağrısıyla uyanma, bulanık görme, televizyon izlerken-bilgisayar kullanırken gözde ağrı yaşanması, gece vakti ışıkların etrafında halkalar görme, gözde kızarıklık, bulantı ve kusma gibi belirtiler meydana gelir. Bu belirtiler, hasta %40’lık bir görme kaybı yaşadığında meydana gelir ve o zamana kadar herhangi bir belirti görülmeyebilir.

Glokom hastalığının ilerleyen aşamalarında kişi, önünü net görebilir ancak kenarda kalan cisimleri net seçememeye başlar. Daha sonra bir tüneldeymiş gibi bir görüntü görmeye başlar. Bir sonraki aşama da ise görme çokça azalır ve görme yetisi büyük ölçüde kaybedilir.

TEDAVİSİ:

Glokom tedavisinde erken teşhiste, göz damlaları ve ağızdan alınacak tablet ilaçlar kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar, düzenli bir kullanımda fayda gösterir. İlaçların kullanımının unutulması durumunda, ilaçlar etkisini göstermeyi hemen keser. Glokomun tedavisinde kullanılacak ilaçlar göz tansiyonunu düşürmeye yöneliktir ve sık karşılaşılan yan etkileri olmamaktadır. Bebeklerde görülen glokomda gözde bulanıklık, gözde büyüme, sulanma ve grileşme oluşur. Doğuştan görülen glokom hastalığında tedavi, cerrahi müdahale ile gerçekleştirilir. Göz tansiyonu hastalarına önerilen diğer bir tedavi yöntemi ise lazer tedavisidir. Tıkanıklığın olduğu bölgelere lazer yoluyla işlem yapılması, damla sayısı ve sıklığını azaltmaktadır. Diğer bir tedavi yöntemi ise; cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahalede gözde küçük delikler açılarak göz içindeki sıvının dışarı tahliye edilmesi sağlanır. Kesin bir tedavi yöntemidir. Ancak çeşitli faktörler nedeniyle nüksetme oranı yüksek olan glokom hastalığının kontrolü 6 ayda bir düzenli yapılmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.