Genital Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Genital Hastalıklar, Belirtileri ve Tedavisi

Kadın ve erkekte üreme organlarının bulunduğu bölgeye genital bölge denir. Bu bölgelerin sağlığı çok önemlidir. Genital hastalıklar, bölgede oluşan sivilceler, uçuk ve enfeksiyonlar cinsel açıdan sağlık sorunları yaratır. Bu nedenle, genital bölgenin temizliğine ve bakımına özen gösterilmelidir. Cinsel hastalıklardan olan bel soğukluğu ve genital uçuklar, genital bölgelerde rahatsızlıklara neden olur.

Genital Hastalıklar

Genital bölgede oluşan hastalıklar dört ana grupta değerlendirilir. Genellikle bu hastalıklar enfeksiyon şeklinde olur. Genital bölge hastalıkları genellikle cinsel yolla bulaşmaktadır. Bu hastalıklar tedavi yöntemlerine göre sınıflandırılır. Genital bölgelerde dış yüzeyi etkileyen hastalıklar bazen, rahimi, fallop tüplerini ve yumurtalıkları da etkileyebilir. Genital bölge hastalıkları aşağıdaki gruplara ayrılır.

l Bakteriyel Hastalıklar; bakteriyel enfeksiyonlarda kötü kokulu bir akıntı ve kaşıntı olur. Ancak, insanı kötü koku daha çok rahatsız eder. Hastalık erkeklerde belirti vermeden ilerler. Hastalığın tedavisi için kültür testi yapılır ve gerekli antibiyotik tedavisi ile tedavi uygulanır. Tedavi, hastanın şikâyetleri bitinceye kadar devam ettirilir. Bu hastalıkların erken teşhisi çok önemlidir. Bakteriyel hastalıklar dış genital bölgede başlayarak zamanla rahme ve yumurtalıklara kadar ilerleyebilir. Hastalığın ilerlemesi ile kısırlık sorunları da ortaya çıkabilir. Genital bölgede oluşan bakteriyel hastalıklar arasında, bel soğukluğu, bakteriyel vajinozis, sifiliz, bartolin kisti, şankroid gibi hastalıklar bulunur. Bu hastalıkların her birinin tedavi yöntemi farklılık gösterir.
l Mantar Enfeksiyonları; özellikle yaz aylarında ortaya çıkan ve kadınları etkileyen mantar enfeksiyonlarının tedavileri kolay olsa da kronikleştikleri zaman riskli hale gelmektedir. Mantar enfeksiyonlarından korunmak için, ortak kullanım alanı olan tuvaletlerin temizliğine dikkat edilmelidir. Ayrıca gereksiz antibiyotikler kullanılmamalıdır. Genital mantar enfeksiyonları kaşıntı ile kendini göstermektedir. Bunun yanı sıra, akıntı, kızarıklıklar ve genital bölgede şişme gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Mantar hastalığın tedavilerinde eşlerinde tedavi edilmesi gereklidir.
l Viral Hastalıklar; bu tarz genital hastalıkların iyileşme süreci çok zordur. Bazı aşılama yöntemleri uygulanır ama aşıların bu hastalıklarla tanışmadan önce yapılması gerekir. En fazla görülen genital viral hastalıklar arasında, uçuk, siğiller, AIDS ve hepatit gibi ciddi hastalıklar görülür. Bu hastalıklara uygulanacak olan tedavi yöntemleri farklı olup hastalıkların iyileşmesi oldukça güçtür.
l Paraziter Hastalıklar; bu hastalıkların erken teşhisi çok önemlidir. Bu hastalıklar arasında, uyuz hastalığı, pelvik apse, trikomas gibi hastalıklar bulunur. Hastalıkların erken teşhis edilmemesi durumunda, hastalığın içi bölgeye yayılması ile istenmeyen sonuçlar olabilir. Genital bölge sağlığı, insanın genel sağlığı açısından çok önemlidir. Bu nedenle bu bölgenin sağlığına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle kaşıntı, akıntı, kızarıklık ve yanma gibi belirtiler ihmal edilmemelidir.