Gece Yatarken Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gece Yatarken Kalp Çarpıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkin bir insanın dakikada kalp atış sayısı 60 ile 100 arasıdır. Bu değerin üzerine çıktığında taşikardi oluşur. Kalp ritmindeki düzensizliklere de aritmi ya da diğer adıyla ritim bozukluğu adı verilmektedir. Kalp çarpıntısının asıl sebebi aritmidir. Kalp vücudun en önemli organlarından biridir. Kalp sağlığına dikkat edilmelidir. Yağlı ve tuzlu yiyeceklerin tüketilmesi kalp sağlığı açısından çok zararlıdır. Kalp çarpıntısı her insanda görülebilen bir durumdur. Bu durum her zaman bir rahatsızlık olarak algılanmamalıdır. Kalp çarpıntısı sırasında panik yapmamak ve endişelenmemek gerekir. Endişelenmek çarpıntının süresini arttırır. Gece yatarken kalp çarpıntısı ile uyanan birçok insan vardır. Bunun birçok sebebi olmakla beraber en önemli sebebi aritmidir. Aritmi kalp ritmindeki düzensizliktir.

Gece Yatarken Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Gün içinde yaşanan stres, aşırı miktarda tüketilen çay ve kahve gibi içecekler, kolalı içecekler, enerji içecekleri, yatmadan hemen önce içilen sigara, yapılan ağır egzersizler, aşırı alkol tüketimi, stres ve psikolojik sorunlar gece yatarken kalp çarpıntısı nedenleri arasındadır. Bunların yanı sıra, tansiyon ve kalp hastalıklarında kullanılan ilaçlar, astım hastalarının kullandığı ilaçlar ve antibiyotikler de gece yatarken kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Aşırı kilolu olmak, kolesterolün yüksek olması gibi problemler de kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Kalp çarpıntısı ile beraber, sol kolda ağrı ve uyuşukluk, terleme, yorgunluk hissi gibi durumlarda görülebilir. Menopoza giren kadınlarda da gece yatarken kalp çarpıntısı olur. Bu kadınların vücudunu sıcak basar ve boğulduğunu hissederek kalp çarpıntısı ile uyanır. Çok sıcak havalarda gece yatarken kalp çarpıntısı olabilir. KOAH, astım, bronşit gibi hastalıklarda kalp çarpıntısına sebep olabilir.

Gece Yatarken Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Hastanede yaptırılan tahliller ve tetkikler sonucu gece yatarken kalp çarpıntısı nedeni kesinlikle bulunmalıdır. Buna neyin sebep olduğu bilinmeden uygun tedavi yöntemi uygulanamaz. Hastanın EKG’si çekilerek kalp atışları incelenir ve teşhis buna göre konur. Bunun dışında kişilerin yaşam tarzında yapacakları birtakım değişikliklerle gece yatarken kalp çarpıntısının önüne geçilebilir. Gece yatarken kalp çarpıntısı tedavisi için, enerji içecekleri, kahve, sigara ve uyuşturucudan uzak durmak gerekir. Stresli ortamlardan uzak durulmalıdır. Düzenli uyku uyumalı, kalp çarpıntısına neden olabilecek hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Akşam yemekleri genellikle hafif olmalıdır. Ağır yemek yememeli ve yeterince su tüketilmelidir. Gün içerisinde aşırıya kaçmadan egzersiz yapılmalıdır. Taze sebze ve meyve tüketmeli, protein ağırlıklı beslenmeli tavuk ve balığı daha sık tüketmeli, kırmızı et tüketimine sınırlandırma getirilmelidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.