Gastroenteroloji Hastalıklarının Belirtileri ve Tedavisi

Gastroenteroloji, böbrekler hariç karın bölgesinde bulunan tüm iç organların hastalıkları ile teşhis ve tedavileriyle ilgilenen bölümdür. Gastroenteroloji bölümünün kapsamı oldukça geniştir. Mide, ince barsak, kalın barsak ve makat hastalıkları ile, karaciğer ve afra yolu hastalıkları, gastroenteroloji bölümü tarafından incelenen hastalıklardır.

Gastroenteroloji Bölümü Hastalıkları

Mide Hastalıkları: Başta gastrit hastalığı olmak üzere, ülser, mide kanseri, mide kanaması ve mideye herhangi bir cismin kaçması gibi tüm mide rahatsızlıkları, gastroenteroloji bölümünün kapsamındadır.

Yemek borusu hastalıkları: En bilinen yemek borusu hastalıklarından olan reflü ile gastroenteroloji bölümü ilgilenmektedir. Onun haricinde, bazı durumlarda yemek borusuna yabancı cisimler kaçması, zararlı maddelerin içilmesi ve yemek borusunda herhangi bir sebebe bağlı olarak oluşacak kanamayı yine, gastroenteroloji bölümü incelemektedir.

İnce barsak hastalıkları: Ülser, çölyak hastalığı, ishal, aşırı kilo kaybı, pankreas hastalıkları ve tüberküloz hastalıkları, gastaroenteroloji bölümü tarafından takibi yapılan hastalıklardır.

Kolon hastalıkları: chron hastalığı, çeşitli kanamalar ve poliplerin çıkarılması, gastroenteroloji bölümünün uzmanlık alanlarıdır.

Safra yolu hastalıkları: Safra yolu hastalıkları, birçok kişinin yaşadığı sağlık sorunları arasındadır. Karaciğere bağlı safra hastalıkları, safra kesesi hastalıkları ve safra taşıyla, gastroenteroloji bölümü ilgilenmektedir.

Pankreas Hastalıkları: Akut veya kronik olmak üzere, çeşitli pankreas hastalıkları bulunmaktadır. Tüm pankreas hastalıklarının izlem görevi, gastroenteroloji bölümü kapsamındadır.

Anal Bölge Hastalıkları: Hemoroid, kanama, fissül hastalıkları, gastroenteroloji bölümü tarafından teşhis koyularak etkili şekilde tedavi edilebilen hastalıklardır.

Karaciğer hastalıkları: Gastaroenteroloji bölümü tarafından takip edilen önemli hastalıklardır. Bilindiği üzere karaciğer, insan vücudunun sağlıklı şekilde işleyebilmesi için önemli görevleri bulunan hayati organlarımızdan birisidir. Hepatit hastalıkları, karaciğer yetmezliği, siroz, karaciğer yağlanması, siroza bağlı olarak oluşan kanamalar ve karın bölgesinde biriken sıvılar, gastroenteroloji bölümü tarafından incelenen ve tedavisi yapılan hastalıklardır.

Gastroenteroloji Hastalıklarının Belirtileri

Hastalıklar, oluştuğu bölgeye göre farklı belirtiler gösterir. Mide hastalıkları, daha çok sindirim problemleri, gaz ve şişkinlik şeklinde ortaya çıkar. Karaciğer hastalıkları, yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık ve göz kararması gibi ciddi belirtiler gösterebilir. İnce veya kalın barsak hastalıkları, ağrı, halsizlik ve kilo kaybı belirtileriyle ortaya çıkar. Onun haricinde, anal bölge hastalıklarında kanama oluşabilir. Bu belirtilerle kendini gösteren karın bölgesi hastalıklarının teşhis ve tedavisiyle, gastroenteroloji bölümü ilgilenir.

Gastorenteroloji hastalıklarının tedavisi için uzmanlar, gelişmiş tedavi tekniklerini kullanırlar. Hastanın şikayetlerine göre hastalığın teşhisi yapılır. Sonrasında en yeni tedavi tekniklerine göre profesyonel tedavi süreci başlatılır. Her bölümde olduğu gibi, gastroenteroloji bölümünde de teknolojik gelişmelerin katkısı büyüktür.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.