Fmf Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

FMF Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Özellikle Anadolu’da yaşayan insanlarda sık görülen ailesel Akdeniz ateşi hastalığı olan FMF hastalığı, karın ağrısı, ateş, ayak bileklerinde kızarıklık ve şişkinlik ve nefes alırken göğüste batma hissi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Karın ağrısı çok şiddetlidir ve apandist ağrısına benzer. Bu nedenle bu hastaların çoğu apandisit ameliyatı olur. Karın ağrısı olduğu dönemde önce kabızlık daha sonra ishal görülür. Hastalığın ataklarında Amiloidoza isimli madde birikerek böbreklerde hasar meydana getirir. Bu nedenle kolşisin adlı ilaç verilerek bu maddenin gelişmesi engellenir.

FMF Hastalığı Belirtileri

Hastalığın belirtileri genellikle çocukluk dönemlerinde başlar. FMF hastalığı belirtileri arasında, karın ağrısı, ateş, göğüs ağrısı, kabızlık ve onu takiben ishal, şişkin ve ağrılı bilekler, kas ağrıları, gergin ve şişmiş testis torbaları, diz altında kızarıklıklar görülür. Hastalığın belirtileri nöbetler halinde 1-3 gün sürer. Nöbetler arasında hasta kendini normal hisseder. Hastalığın belirtileri bazen1 hafta bazen de 1 ay içinde çıkabilir. Hastalığın nöbetlerini tetikleyen faktörler, menstrüasyon, enfeksiyon, egzersiz ve stres’dir. Hastalık genellikle 5-15 yaşları arasında belirti vermeye başlar. 40 yaş üzeri kimselerde belirti vermesi çok nadir görülür.

FMF Hastalığı Teşhisi

Hastalığın teşhisi için bazı testler ve prosedürler uygulanır. Fiziksel testler uygulanarak, doktor belirtiler hakkında daha fazla bilgi alır. Aile geçmişinde FMF hastası olan var mı araştırılır. Nöbetler sırasında yapılan kan testlerinde, vücuttaki enflamasyon seviyesi kontrol edilir. Beyaz kan hücreleri enfeksiyon ile savaşmak için artar. Ayrıca genetik testler yapılır. Ancak, genetik testler FMF hastalığı ile ilgili tüm mutasyonları ortaya koyacak kadar gelişmemiştir.

FMF Hastalığı Tedavisi

FMF hastalığı tedavisi için henüz bir yöntem geliştirilememiştir. Ancak, belirtileri engellemeye yönelik bazı ilaçlar kullanılır.

l Kolşisin; hap şeklinde alınan bu ilaç vücuttaki enflamasyonları azaltarak nöbetleri engellemeye yardımcı olur. Bu ilaç için en iyi dozu almak çok önemlidir. Bazı hastalarda günde 1 doz ilaç alınırken, bazı hastalarda daha az ya da daha sık alınabilir. Kolşisin ilacının yan etkileri arasında, kaslarda zayıflık, ishal ve el ve ayaklarda uyuşma görülür. Potansiyel olarak toksik bir madde olan kolşisin fazla dozda alınmamalıdır. Bu ilaç hastaların %90-952’inde belirtilerde düzelme sağlar.
l Diğer ilaçlar; kolşisin ile belirtileri engellenmeyen hastalar, bu ilaçla birlikte enflamasyon engelleyici başka ilaçlarda kullanırlar. Sindirim bozuklukları yaşayan hastalar kolşisin adlı ilaca tepki vermezler. Ağrılarda ve nöbetlerde, steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar kullanılır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.