Fil Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Fil Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çeşitli sebeplere bağlı olarak, vücuttaki lenf sıvısının miktarının artması ve deri altına, doku aralıklarına yayılmasıyla, bacaklarda, kollarda, kasıklarda hatta yüzde aşırı şişmelere neden olan bir hastalık olan fil hastalığı, ameliyat sonralarında da sıkça görülen bir hastalıktır. En çok rastlanılan sebebi, kanser dokusunun lenf yollarını tıkaması ve ameliyatlar ile lenf yollarının hasar görmesi ile oluşur. Hastalığın tropikal bölgelerde görülme sebebi ise, “bancroft kurdu” denilen bir parazitin lenf yollarına yerleşip tıkamasıyla oluşur. Hücreler arasındaki sıvının süzülerek kana karışması ile bu sıvı vücutta dengede kalır. Bu görev lenfatik sisteme aittir. Bu sıvıyı taşıyan kanalların ve lenf düğümleri zarar görürse veya bu kanallar doğuştan hasarlıysa lenf sıvısı vücutta birikmeye başlar. Bir bölgede biriken lenf sıvısı, hücreler arası dokuda birikerek kollarda ve bacaklarda şişmeye neden olur.

Fil Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri genellikle kendini ilk dönemlerde belli etmemektedir. Hastalık belirtileri genellikle bir yılı aşkın süreler sonra ortaya çıkmaktadır. Kan damarlarında biriken parazitler bazı belirtiler göstermektedir. Fil hastalığı belirtileri arasında, hastalığın en önemli belirtisi yüksek ateş olarak görülmektedir. Daha sonra testislerde uzun süreli ağrılar oluşur. Ayrıca, testislerin yukarı bölgesinde de benzer ağrılar oluşur. Bu ağrılar büyümüş kasık lenf nodlarına neden olmaktadır. Hastalığın bir başka belirtisi ise, vücudun belirli bölgelerinde görülen devasa şişliklerdir. Bu şişlikler, bacaklar, göğüsler ve genital bölgeyi etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Hastanın idrarı normalden daha açık bir renk alır. Fil hastalığının en fazla zarar verdiği organlardan biri olan karaciğer, parazitlerin kan damarlarında birikmesi sonucu şişer. Hastalığın etkilediği bir diğer organ ise dalaktır. Dalak da şişerek hastanın ağrılı bir sürece girmesine neden olur.

Fil Hastalığı Tedavisi Nedir?

Fil hastalığı tedavisi olan bir hastalıktır. Yapılacak olan standart tedaviler ve araştırma sonucu yapılacak tedaviler ile hastalığı yenmek mümkündür. Hastalığın tedavisi genellikle hastalığın oluşmasının altında yatan sebebe göre uygulanmaktadır. Lenfatik olarak görülen fil hastalığında çeşitli ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre hastalığın tam nedenine göre tedavi şekli bulunmamaktadır. Uzmanlar solucanlar üzerinde araştırmalarını yaparak tedavinin daha kolay olduğunu araştırmaktadırlar. Aynı zamanda da oluşabilecek komplikasyonları önlemeye çalışmaktadırlar. Tedavinin yan etkileri, ateş, kusma, eklem ağrıları, baş dönmesi, titreme, baş ağrısıdır. Hastalığın çok ilerlemediği durumlarda ameliyat genellikle düşünülmemektedir. Çok ciddi durumlarda ameliyat tercih edilmektedir. Ameliyat ile kabarmış olan alanı boşaltma ve ölü kurtları kaldırarak fil hastalığı azaltılmaya çalışılır.