Fib Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

FIP Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Corona denilen bir virüsün mutasyona uğrayarak kedinin bağışıklık sistemine zarar vermesi ile ortaya çıkan hastalığa FIP hastalığı adı verilmektedir. Corona virüsü kedilerde ishale sebep olan ve tedavi edilebilen bir virüstür. Ancak, mutasyona uğrayarak FIP’e dönüştüğünde kediler için ölümcül olmaktadır. Kediler arasında bulaşıcı bir hastalıktır. Corona virüsü tüm kediler tarafından taşınan bir virüstür. Bu virüse neyin etki ettiği ve mutasyona uğrattığı henüz bilinmemektedir. Virüs bazı kedilerde değişime uğramadan kalıyor ve hiçbir sorun teşkil etmiyor. Bazı kedilerde ise kediyi ölüme kadar götürebiliyor. Stres, kötü beslenme ve yaşadığı ortamın temiz olmaması gibi durumlardan dolayı virüsün mutasyona uğrayabileceği söylenmekte ancak bunun için bir kanıt bulunmamaktadır.

FIP Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalık, ağır seyredebildiği gibi, hafif de geçebilir. FIP hastalığı belirtileri arasında, iştahsızlık ve buna bağlı olarak kilo kaybı, sarılık, gözlerde akıntı ve tahribat, burunda akıntı, salya, ishal, halsizlik, karında şişlik ve tüylerde belirgin düzeyde kalitesiz ve bakımsız görünüm bulunmaktadır. Hastalığa yakalanan kedilerde bu belirtilerin hepsi birden görülmeyebilir. Hatta bazen hastalık son evresine gelene kadar hiçbir belirti vermeden ilerler. Hastalığın bulaşması kedilerin dışkısından olmaktadır. Hatta, FIP hastalığı olan kedilerin salyasından da bulaşma görülmektedir. Hastalıklı kedinin temas ettiği her türlü eşya da risk taşımaktadır.

Kedilerin Hastalığı Kapma Riski Nedir?

FIP hastalığı aşısı geliştirilemediğinden, dışarıda gezen her kedinin bu hastalığı kapma riski bulunmaktadır. Sadece evde yaşayan kedilerin bu hastalığa yakalanma riski daha düşüktür. Ancak, kedinin daha önceden corona virüsü kapıp kapmadığı ya da bunun FIP’e çevirip çevirmeyeceğinin bir garantisi yoktur. Sadece evde yaşayan kedileri, dışarıda giyilen eşyalardan uzak tutmak hastalığı kapma riskini azaltır. Evce giriş kapısının önünde ayakkabı ile basılan bir alan var ise burası sürekli dezenfekte edilmeli ve kedinin bu bölgeyle teması engellenmelidir.

FIP Hastalığı Tedavisi Nedir?

FIP hastalığı tedavisi henüz bulunamamıştır. Hastalık ile ilgili bir aşı geliştirilememiştir. Bu hastalığa yakalanan kediler maalesef ki ölüyorlar. Hastalık konusunda araştırmalar devam etmektedir. Hastalığın herhangi bir teşhis yöntemi de bulunmamaktadır. Bir kedinin FIP olduğu ancak öldükten sonra yapılan otopsi neticesinde ortaya çıkmaktadır. FIP teşhisi konulan kedilerin hepsinde aynı belirtiler gözlemlenmiyor. Sonuç ölümcül olsa da, kedi çok acı çekmediği sürece ötenazi düşünülmemelidir. Kedi FIP hastalığına yakalandığında, kedinin kendini iyi hissetmesi için gereken neyse yapılmalıdır. İyi beslemek, stresten uzak tutmak ve yaşadığı ortamı temiz tutmak onun için yapılacak en iyi şeylerdir. Kediyi FIP hastalığından korumak için, bulunduğu ortamı temiz tutmak gerekir. Bu virüs dış ortamlarda rahatça varlığını sürdürebilirken, evdeki basit temizleyicilere karşı dayanıksızdırlar.