Enfeksiyon Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Enfeksiyon Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Hastalık yapan mikroorganizmaların insan vücuduna girerek, bir organda yerleşip çoğalmalarına enfeksiyon denir. Bakteriler, parazitler, virüsler ve mantarlar hastalık yapan mikroorganizmalar olarak sıralanır. Bunların yanı sıra, insan vücudunda yaşayan ve insan vücuduna faydaları olduğu bilinen mikroorganizmalar da vardır. Bazen bunlar bazı koşullara göre enfeksiyon oluştururlar ve çeşitli hastalıkları meydana getirirler. Bu mikroorganizmalar bulaşıcı özelliktedir ve kişiden kişiye geçerek hastalığı taşırlar. Tıpta en geniş kısmı enfeksiyon hastalıkları kaplar.

Enfeksiyon Hastalıkları Belirtileri

Enfeksiyon hastalıkları belirtileri, hastalığa neden olan mikroorganizmaya ve hastalığın türüne göre değişiklik gösterse de, bu hastalıkların çoğunda ortak bazı belirtiler vardır.

l Ateş; enfeksiyon hastalıklarına sebep olan mikroorganizmalar vücuda girdiği zaman, bağışıklık sistemi savunmaya geçer ve bu sırada ateş yükselir. Ateşin yanı sıra, terleme ya da üşüme ve titreme görülebilir. Bu nedenle ateş, enfeksiyon hastalıklarının en belirgin belirtilerindendir.
l İshal; vücuda giren zararlı mikroorganizmayı vücut biran önce dışarı atmak için çaba sarf eder. Bu sırada sindirim sistemi bozulur ve ishal oluşur. Ayrıca, sindirim sistemindeki parazitler de ishale neden olur.
l Halsizlik; birçok enfeksiyon hastalığının belirtileri arasında bulunan halsizlik, ateşin yükselmesi ve ishal oluşumundan dolayı görülen bir belirtidir.
l Kas ağrıları; kas ve eklemlerde görülen ağrılar hastalığın tanısının konulması açısından da çok önemlidir. Enfeksiyon hastalıklarının belirtileri arasında görülen eklem ve kas ağrıları, kaslarda sertleşme ve yanma belirtileri yaygın olarak görülen semptomlar arasındadır.
l Döküntüler; genellikle viral hastalıklarda ve mantar enfeksiyonlarında vücutta kırmızı döküntüler görülür. Bu döküntüler bazen kaşıntılı olabilir.
l Öksürük; grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında sık görülen öksürük, boğaz ağrısına ve nefes almada güçlüğe de neden olur. Ayrıca hastalığa bağlı olarak görme problemleri de görülebilir.
Enfeksiyon Hastalıkları Tedavisi

Enfeksiyon hastalıkları tedavisi genellikle hastalığın ortaya çıktığı organa ve hastalığın türüne göre uygulanır. Bu nedenle enfeksiyon hastalıklarının teşhisi çok önemlidir. Bazen birbirine çok benzeyen belirtileri olan hastalıkların tanısının konulması için, kan ve idrar testleri, boğaz ve gaita kültürü, biyopsi, görüntülü tarama testleri ve omurilikten sıvı alınması gibi yöntemler uygulanır. Hastalık belirlendikten sonra, tedavisi ona göre uygulanır. Enfeksiyon hastalıkları tedavisi ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere iki çeşit yapılır.

l İlaçlı Tedavi; ilaç tedavisinde çeşitli antibiyotikler, anti-viral ilaçlar, anti-parazit ilaçlar ve anti-fungal ilaçlar kullanılır.
l Diğer yöntemler; ilaç tedavileri dışında bazen iyi bir beslenme ve dinlenme ile de hastalıklar tedavi edilebilir. Özellikle idrar yolları enfeksiyonlarında bol su tüketimi hastalığın tedavisi için yeterlidir. Enfeksiyon hastalıklarından korunmak için, özel eşyaların başkaları ile beraber kullanılmaması, cinsel ilişki sırasında korunma, aşı olma ve hijyene dikkat etmek gerekir.