Emes Hastalığı Nedir

Emes Hastalığı Nedir?

MS (Emes) hastalığı, kaslarda güçsüzlük, düzgün yürüyememe ve görme bozuklukları gibi belirtilerle ve bağışıklık sisteminin sinirleri kaplayan miyelin adlı dokuya saldırması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu dokuda oluşan hasar, beyin ve omuriliği etkileyerek, sinirlerde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olur. Hastalığın belirtileri, etkilenen sinirlere ve hasarın büyüklüğüne göre farklılıklar gösterir. Hastalığın çok şiddetli olduğu durumlarda hasta konuşma ve yürüme yetisini kaybedebilir. Hastalığın başında teşhis edilmesi güçtür. Çünkü belirtiler gelip geçicidir ve bazen aylarca da görülmeyebilir. Tedavisi olmayan bir hastalıktır. Uygulanan tedavi yöntemleri ile MS ataklarını tedavi etmeye yardımcı olur ve hastalığın seyrini yavaşlatır.

MS Hastalığı Belirtileri

Tıptaki adı ile Multipl Skleroz hastalığı belirtileri, etkilenen bölgeye göre değişkenlik gösterebilir. Bu hastalığın belirtileri şunlardır;

l Bir ya da birden fazla organda uyuşukluk ve güçsüzlük hissi,
l Genellikle tek bir gözde görülen göz kırpma hareketi esnasında kısmi ya da tam görme kaybı,
l Bulanık veya çift görme,
l Vücutta bazı bölgelerde karıncalanma veya ağrı,
l Belirli baş hareketleri ile ortaya çıkan elektrik şoku hissi,
l Koordinasyon bozukluğuna bağlı olarak düzgün yürüyememe,
l Konuşurken, lafları ağızda geveleme,
l Yorgunluk ve baş dönmesi.
Vücut ısısındaki küçük artışlar MS hastalığını tetikleyebilir. Hastalığın başlangıcında çoğunlukla tekrarlayan semptomlar görülür ancak bir süre sonra semptomlarda azalma görülür. Bazı kişilerde iyi huylu MS vardır ve durum sabit olarak kalır ve hastalık şiddetli boyuta geçmez.

MS Hastalığı Nedenleri

Hastalığın kesin sebebi bilinmemektedir. MS hastalığı nedeni olarak, vücut bağışıklık sisteminin, vücudun kendi dokularına saldırdığı bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu süreçte, bağışıklık sitemi beyin ve omurilikteki sinirleri koruyan miyelin adlı dokuya zarar verir. Bu dokunun zarar görmesi ile sinirler boyunca iletilen mesajlar yavaşlayabilir veya engellenebilir.

MS Hastalığı Risk Faktörleri

MS hastalığı risk faktörleri arasında birçok faktör sayılabilir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

l Yaş; herhangi bir yaşta ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Genellikle 20 ile 40 yaşlar arasındaki insanları etkilemektedir.
l Cinsiyet; kadınlarda MS hastası olma oranı erkeklere göre 2 kat daha fazladır.
l Aile Geçmişi; aile bireylerinden birinde bu hastalık varsa diğerlerinde de olma oranı % 1 ile 3 arasındadır.
l Bazı Enfeksiyonlar; bazı virüslerin hastalıkla alakalı olabileceği düşünülmektedir. Bazı enfeksiyonlarında bu hastalığa nasıl sebep olabileceği araştırılmaktadır.
l Etnik Köken; özellikle Kuzey Avrupa ülke kökenli olanlarda bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır.
l Coğrafi Bölgeler; özellikle Avrupa, Kanada, Kuzey Amerika, Yeni Zelanda ve Güney Avustralya ülkelerinde bu hastalık daha yaygındır.
l Diğer Otoimmun Sebepler; tip bir diyabet hastaları, tiroit hastaları ve bağırsak hastalığı olan kişilerin bu hastalığa yakalanama riski daha fazladır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.