Elde Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Elde Sedef Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Yaygın görülen bir hastalık olan sedef hastalığı cilt hücrelerinin değişime uğraması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kalıcı olarak bilinen bu hastalık zaman zaman birkaç kez tekrarlamaktadır.

Sedef hastalığının nedenleri incelendiğinde aşırı alkol ve sigara tüketimi, genetik yatkınlık, deri hasarı yaralanmalar ve geçirilen boğaz enfeksiyonları bunlar arasında yer almaktadır. Hastalığın görüldüğü yaş ortalamasına bakıldığında genç yaştaki kişilerde daha fazla görülmektedir. Eğer ailede daha önce sedef hastalığı görülmüşse bu hastalığa yakalanma riski daha da artmaktadır.

Normal ciltler kendini daha uzun süre içinde yenilerken sedef hastalığı olan kişilerin ciltleri birkaç gün arayla yenilenmektedir. Cildin çabuk yenilenmesi iyi bir durum değildir. Kronik bir cilt hastalığı olan sedef alerjik bir hastalık değildir.

Ellerde Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Ellerde sedef hastalığının belirtileri hastalığın hangi yaşta ortaya çıktığına bağlı olarak değişmektedir. Çocuklarda sedef hastalığı belirtisi olarak yalnızca kırmızı renkli kepekler ortaya çıkmaktadır. Yetişkinlerde ise daha fazla belirti ortaya çıkmaktadır. Yetişkinlerin ellerinde oluşan kabarcıklar zaman içerisinde daha da büyümekte ve kabuk halini almaktadır. Eğer yaşlıların ellerinde sedef hastalığı görülüyorsa bu durumda deri daha da kalınlaşmaktadır.

Ellerde sedef hastalığı elin bazı bölümlerinde görülen pembe renkli tabaka üzerine oluşan gümüş renkli kabarcıklar oluştuğunda kan akışı sağlanabilen noktalar ortaya çıkmaktadır. Bunlar kaşındığında ise toz halinde ufalanmaktadır. Sedef hastalığı olan kişilerin ellerinde eklem romatizması meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra ellerde kuruluk hissi olmakta, kaşıntı ve ağrı görülmektedir.

Ellerde Sedef Hastalığı Ve Tedavisi

Ellerde sedef hastalığının tedavisi için öncelikle hastanın hastalığının durumu ve yaşı göz önünde bulundurulmaktadır. Hastalık için cilt uzmanları genellikle belirtileri azaltmak amacıyla ilaç tedavisi uygulamaktadır. Bunun için uzmanlar genellikle losyon ve kremler önermektedir. Böylece ellerin üst kısmında oluşan kaşıntılar ve kabarcıklar ortadan kalkmaktadır. Bunun yanı sıra ilaç tedavisiyle hatalık nedeniyle iltihap oluşması önlenmekte ve deri dökülmeleri durdurulmaktadır. Bazı hastalarda sedef hastalığın durumuna ve şiddetine bağlı olarak fototerapi adı verilen güneş ışığı tedavisi de yapılmaktadır.

Sedef hastalığının tedavisi için asıl amaç cilt hücrelerinin büyüme hızını azaltmaktır. Genel olarak bu hastalığa yönelik belirgin bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Hastalığa yönelik yapılan işlemler ile hastalığın belirtileri rahatlatılmaktadır. Reçetesiz şekilde krem kullanmak, düşük miktarda güneş ışığına maruz kalmak ve buna benzer durumlar sedef hastalığının gelişmesine neden olmaktadır. Tedavinin doğru şekilde uygulanması gerekmektedir.