El Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

EL HASTALIKLARI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Eller, gün içinde bir insanın en çok kullandığı organıdır. Temizlik yaparken, teknolojik cihazları kullanırken, yemek yerken, bir eşya taşırken ve daha bir sürü faaliyeti icra ederken kullandığımız eller, çok fazla hareket halinde olması nedeniyle yorulmakta ve deformasyona uğramaktadır. Bu aktivitelerin fazla ve yanlış yapılması nedeniyle ellerdeki sinirler ve dokular yıpranmakta ve bazı hastalıklar meydana gelmektedir. Bunlar; tetik parmak, kubital oluk, artroz, karpal tünel sendromu ve tenisçi/golfçu dirseği hastalıklarıdır.

TETİK PARMAK HASTALIĞI:

Tetik parmak hastalığı, parmakların açma kapama zorluğu yaşadığı ve parmaklarda kilitlenme hissi olan bir hastalıktır. Avuç içinde parmakların hareketini sağlayan tendonların şişmesi ve ödem oluşturması nedeniyle parmakların tetik hareketine benzer bir şekilde kilitlenmesi şeklinde oluşur. Genellikle çok ev işi yapan kadınlarda, bahçe işleriyle uğraşan kişilerde, terzilerde, bilgisayar ve klavye kullanımı fazla olan kişilerde ve yanlış spor yapan kişilerde görülür. Sıklıkla narin bir yapıya sahip olan kadınlarda görülmektedir.

BELİRTİLERİ:

Parmakların kasılması, el ve parmaklarda ağrı ve uyuşma olması en çok görülen belirtilerindendir. Genellikle parmaklar bir silahın tetiğini çeker vaziyette kilitlenir ve ağrı çekilir. Parmak oynatılmaya çalışıldığında ağrı şiddetini artırır ve parmaklar çıtlar.

TEDAVİSİ:

Ani ve yeni gelişen bir hastalık ise ödemi gidermeye yönelik ilaç tedavisi uygulanır ve istirahatı sağlamak için parmak atelleri oluşturulur. Ağrı 3 hafta ile 3 ay gibi uzun süreli bir zaman dilimi içinde gerçekleşiyorsa ağrının olduğu bölgeye lokal kortizon enjeksiyonu yapılır. Sabah uyanıldığında parmaklarda sertlik oluşuyor ve gün içinde ağrı hissediliyorsa bu tedavi yöntemine başvurulur. Tetik parmak hastalığının diğer bir tedavi yöntemi ise cerrahi müdahale yapılmasıdır. Ağrılar 3 aydan fazla bir süredir seyrediyor ve ilaç tedavisine yanıt alınamıyorsa ameliyat yapılır. Ameliyatın amacı, sıkışmaya neden olan makaraları gevşetmek ve rahatsızlık hissini ortadan kaldırmaktır.

KUBİTAL OLUK HASTALIĞI:

Dirsekte oluşan sinir sıkışması hastalığıdır. Ofiste çalışan, bilgisayar başında çok vakit geçiren insanlarda sıklıkla görülen bir hastalıktır.

BELİRTİLERİ:

En sık görülen belirtileri, ellerde ve parmaklarda uyuşma olmasıdır. Bir elin 4. ve 5. parmaklarında ağrı ve karıncalanma hissi yaratır. Dirsekten başlayıp ele kadar uzanan ağrılar güç kaybına neden olur.

TEDAVİSİ:

Fizik tedavi yöntemleriyle sinirin rahatlatılması ve ödemin attırılması sağlanır. Gece dirseğin bükük pozisyona maruz kalması dolayısıyla ağrı şikâyeti artıyorsa atel kullanılır. Şikâyetler ileri derecede ise ufak cerrahi müdahalelerle doku açılarak sinirler rahatlatılır. Operasyon sonrası el hemen rahatlıkla kullanılabilir.

ARTROZ HASTALIĞI:

Başparmak ekleminin kireçlenmesi yoluyla oluşan rahatsızlıktır. İltihapsız romatizma diye de geçer. Yaşlılarda daha fazla görülen ağrılı bir hastalıktır. Kolesterol, yaşlanma, damar hastalıkları, böbrek hastalıkları, metabolizma bozuklukları hastalığın ortaya çıkmasını tetikleyen etmenlerdir. Hastalığın temelini ise, şişmanlık nedeniyle eklemlere aşırı yük binmesi, bir travma geçirmek ve eklemlere yüklenilerek iş yapmak gibi faktörler oluşturmaktadır.

BELİRTİLERİ:

Ağrı ve eklemlerde tutukluluk görülür. Eklem yerlerinden farklı sesler gelmesi, elleri hareket ettirirken problem yaşama ve kısıtlanma, şekil bozuklukları görülen belirtilerdendir. Başparmağın elle birleştiği yerde yarım saati geçmeyen ağrı ve tutukluluk görülür.

TEDAVİSİ:

Direk uygulanan bir tedavisi yoktur. Ağrıları hafifletici uygulamalar yapılır. D vitamini tüketmek önemlidir. Elleri zorlayacak hareketlerden kaçınılmalı ve rahatlatıcı egzersizler uygulanmalıdır. Fizik tedavi merkezlerine başvurulması önerilir. Fizik tedavinin cevap vermediği durumlarda ameliyat yapılır.

KARPAL TÜNEL SENDROMU:

El bileğinde median sinir adı verilen dokuların sıkışması ve her iki elin ilk 3 parmağını saran ilerleyici özellik gösteren ortopedik bir rahatsızlıktır. Şişman insanlarda, şeker ve damarsal hastalıkları olan kişilerde, alkol alanlarda ve 40-50 yaşın üzerindeki insanlarda sıklıkla görülen bir hastalıktır. Marangozlar, tenis oynayanlar, elleriyle sıklıkla bulaşık yıkayanlar, şoförler ve benzeri şekilde el bileğini tekrarlayan hareketlerle meşgul olanlarda görülür. Hanımlarda hamilelik sırasında görülebilir ancak bu durum geçicidir. Doğum sonrası birkaç hafta içinde eski haline döner. Ayrıca hipotiroidi olan kişilerde de rastlanabilir.

BELİRTİLERİ:

Uykuya dalma evresinde ellerde şişme ve ağrı görülür. Karıncalanma hissi sıklıkla yaşanır. Görsel olarak bir değişiklik oluşmaz ancak kişi ellerini şişmiş ve gerilmiş hisseder. Kol ve omuza kadar uzanan ağrılara neden olur.

TEDAVİSİ:

Hastalığı ilerlememiş kişilere ağrıları hafifletmesi için gece kullanımına uygun istirahat bileklikleri verilir. Ağrının şiddeti fazla ise kortizon ilaçları kullanılır veya karpal kanalına hidrokortizon enjeksiyonu yapılır. Bu uygulamalardan sonuç alamayan kişilere sinir harabiyetinin artmasını önlemek için cerrahi müdahale yapılır.

TENİSÇİ/GOLFÇU DİRSEĞİ HASTALIĞI:

Adını aldığı tenis sporundan ziyade elini çok fazla ağır işlerde zorlayan ve yoran insanların %95 inde görülen bir hastalıktır. Genellikle ev hanımlarında yaptıkları ağır işlerden ve yanlış bez sıkma, çamaşır yıkama olaylarından dolayı sıklıkla görülen bir hastalıktır. Bilgisayar kullanımı, yanlış spor yapımı da bu hastalığı tetikleyen unsurlardandır.

BELİRTİLERİ:

Kapı kolunu açamama veya kavanoz kapağını açamama gibi basit belirtilerle kendini gösterir. Kişi en hafif bir cismi bile taşıyamaz hale gelir ve tokalaşmakta bile zorluk yaşayabilir. En önemli belirtisi, dirseğin dış kenarındaki kemik çıkıntısının üzerinden ön kola doğru yayılan bir ağrı olmasıdır.

TEDAVİSİ:

Şikâyetler çok sık değilse soğuk buz presleri ile ağrı hafifletilebilir. Zedelenmiş bölgenin düzgün durabilmesi ve yük binmiş bölgeyi hafifletmek için bileklik kullanılabilir. Bu bileklikler ağrıyan bölgenin 10 cm uzağından başlayarak takılmalıdır. 4 ila 6 haftalık bir ağrı süreci varsa doktorun önerdiği şekilde ağrıyan bölgeye kortizon iğneleri yapılır. İğneler o bölgelerdeki ağrıyı ve şişliği azaltmaya yardımcı olur. Yeni teknolojinin uyguladığı diğer bir tedavi yöntemi ise ağrıyan bölgeye şok dalgası uygulanmasıdır. Bu sayede o bölgede kan basıncı artar ve vücudun doğal iyileşme fonksiyonları faaliyete geçer.