El Ayak Titremesi Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Titremesi Kalp Çarpıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Kalp çarpıntısı, kalp atışlarının normalden daha hızlı olması ve kişiyi rahatsız etmesidir. Kalp çarpıntısının birçok sebebi olabilir. Kalp çarpıntısının tedavi edilebilmesi için sebebinin iyice araştırılması gerekir. Vücut sıcaklığının ve tansiyonun ölçülmesi, el ayak titremesi kalp çarpıntısı nedenini ortaya çıkarır. Kalp ritminin artması veya azalması sonucu vücutta da birtakım değişiklikler oluşur. El ayak titremesi ile beraber oluşan kalp çarpıntısında sebep araştırılmalıdır. Bazen de bu belirtilerin yanı sıra, baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik ve vücutta uyuşukluk hissi gibi belirtilerde görülebilir. Bu belirtiler birlikte görülüyorsa hemen araştırılmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

El Ayak Titremesi Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Psikolojik sebepler sonucu stres, korku ve endişe yaşanması, anemi, tiroid bezinde oluşan guatr hastalığı, psikolojik rahatsızlıklara bağlı olarak kullanılan antidepresan ilaçlar, yüksek ve düşük tansiyon, alkol ve kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi, sigara tüketimi çarpıntıya sebep olur. Çeşitli kalp damar hastalıkları, panik atak durumu, aşırıya kaçan egzersizler, özellikle kadınlarda menopoz döneminde ve hamilelik döneminde görülen hormonal değişiklikler el ayak titremesi kalp çarpıntısı nedenleri arasında sayılabilir.

El Ayak Titremesi Kalp Çarpıntısından Korunma Yolları

Enerji içeceklerinin tüketilmesi, çay, kahve gibi içeceklerin aşırı tüketimi ve sigara tüketimi el ayak titremesi kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Bu tarz alışkanlıklardan uzak durmak gerekmektedir. Dengeli ve düzenli beslenmeli, yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Egzersiz yapılırken aşırıya kaçılmamalıdır. Stresten tamamen uzak durulmalıdır. Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Normal kalp atışının sayısı halkında insanlar bilgi sahibi olmalı ve kalp atışları 50’nin altında ya da 100’ün üzerinde olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Kan şekerinin ve tansiyonun kontrol altında tutulması gereklidir. Kişilerde el ayak titremesi kalp çarpıntısı bazı kalp hastalıklarının habercisi olabilir. Öncelikle akla getirilmesi gereken şey gün içinde yaşanan stres ve tüketilen yiyecekler olmalıdır. Bu durumun sürekli olması ve geçmemesi bir kalp hastalığının habercisi olabileceği için en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

El Ayak Titremesi Kalp Çarpıntısı Tedavisi

El ayak titremesi kalp çarpıntısı nedeni kişinin kendisi tarafından bulunamaz. Bu nedenle sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. El ayak titremesi kalp çarpıntısı tedavisi için birçok tetkik ve inceleme yapılarak sorunun kaynağı bulunur ve tedavi belirlenen bu soruna göre uygulanır. Kalp çarpıntısının birçok nedeni olduğu için sorunun kaynağı çok iyi tespit edilmeli ve tedavi de bu yönde uygulanmalıdır.