El Ayak Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

El ayak hastalığı, son zamanlarda en sık görülen çocuk hastalıklarından birisidir. Vücudun çeşitli bölgelerinde döküntü ve şişme şeklinde kendini gösteren hastalık, ailelerin endişelenmesine sebep olmaktadır.

El Ayak Hastalığı Nedir?

El ayak hastalığı, virüslere bağlı olarak oluşan, daha çok 10 yaş altı çocuklarda görülen ve bulaşıcı yapıda bir hastalıktır. Kuluçka süresi bir haftadır, bahar aylarında daha sık görülür.

El Ayak Hastalığı Neden Oluşur?

Günümüzde, sebepleri değişkenlik göstermekle birlikte birçok yeni hastalık ortaya çıkmıştır. El ayak hastalığı da bu hastalıklardan birisidir ve belirtileri başka hastalıklarla benzerlik göstermektedir. Hastalık oluşmadan önlem almak çocukların sağlığını korumak açısından önem taşımaktadır. Virüs kaynaklı bir hastalık olduğundan nedenlerinin başında yetersiz hijyen uygulamaları gelmektedir. Uzun tırnaklar, el yıkamamak, çocukların bakımında hijyen kurallarına yeteri kadar özen göstermemek gibi nedenler, hastalığın temel nedenleridir.

El Ayak Hastalığının Belirtileri

Hastalık, ilk olarak klasik ateşlenme ile kendisini gösterir. Kısa zamanda ateşe iştahsızlık ve boğaz ağrısı gibi olumsuz durumlar da eşlik edebilir. Yanağın iç kısmında, damakta ve vücudun çeşitli bölgelerinde yaralar oluşur. Döküntü şeklinde de ortaya çıkan hastalıkta, döküntüler bazen sıvı dolu şekilde görülebilir. Bazı çocuklarda, bu belirtilerin yanında karın ağrısı da ortaya çıkabilir.

El Ayak Hastalığının Tedavisi

El ayak hastalığının tıbbi olarak etkili bir tedavisi yoktur. Sadece, hastalığın sebep olduğu belirtileri azaltmaya yönelik olarak ilaç tedavisi uygulanabilir. Yüksek ateş hastalığın en önemli belirtisi olduğundan, ateş düşürücü ilaçlarla çocuğun rahatlaması sağlanır. Bu dönemde, antibiyotik ilaç kullanımına gerek duyulmamaktadır. Bazı çocuklarda döküntüler kaşıntılı ve ağrılı şekilde olabilir. Bu durumda, şikayetleri azaltıcı çeşitli kremler önerilir. Onun haricinde, çocuğun hastalığın berlitileri tamamen kaybolana kadar dinlenmesi önerilmektedir. Hastalık bulaşıcı olduğundan, hasta iyileşene kadar dışarı çıkmadan dinlenmesi gerekmektedir.

El Ayak Hastalığından Nasıl Korunulur?

El ayak hastalığından korunmak için yapılması gereken ilk şey, temizliğe önem verilmesidir. Çocukların, tuvalet ihtiyaçlarını giderdikten sonra ellerini iyice yıkaması, tırnaklarının kesilmesi ve ellerin ağıza sürülmesinden kaçınılması önerilmektedir.

El Ayak Hastalığı Hakkında Bilinmeyenler

El ayak hastalığı, çocukların belirli bir süre yaşam kalitesini bozan ve aileleri tedirgin eden bir hastalıktır. Ancak, başta hijyen kurallarına dikkat ederek çocuğun bakımının gerekli şekilde yapılmasıyla önlenebilir. Hastalıktan sonra, ishal, döküntü ve çatlak gibi durumlar ortaya çıkabilir. Çok nadir olarak el ayak hastalığı, menenjite yol açabilir. Bu nedenle, iyileşme süreci mutlaka bir doktor gözetiminde olmalıdır. Kontroller ihmal edilememeli, hastalık tamamen etkisini yitirene kadar çocuk dinlendirilmelidir.