E Okul VBS Uygulaması

Milli Eğitim Bakanlığı 2007 yılı ve 2007 yılı öncesi Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri diğer adı ile MEBBİS projesi kapsamında e-okul VBS uygulaması adı altında bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımı geliştirmiş ve bu yazılımı 2007 yılının Ocak ayında eğitim-öğretim ile ilgili kişi ve kurumların hizmetine açmıştır.

e-okul VBS uygulaması Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen ve geliştirilmeye devam eden, bir öğrencinin eğitim-öğretim hayatının ilk gününden son gününe kadar tüm sürecini ayrıntıları ile kayıt altına bir uygulamadır. Devlet ve tüm özel ilköğretim okulları, devlet ve tüm özel anaokulları, özel eğitim kurum ve kuruluşları, devlet ve tüm özel ortaöğretim kurumları e-okul sistemi üzerinde işlem yapmakta ve bu bilgiler olduğu gibi e-okul VBS uygulamasına aktarılmakta ve kayıt edilmektedir. e-okul VBS uygulaması üzerinden bir çok işlem anlık olarak gerçekleştirilebilmekte ve yapılan işlemler anlık olarak kontrol edilebilmektedir. e-okul VBS uygulaması üzerinden öğrenci kayıt işlemleri, öğrenci nakil işlemleri, öğrencinin aldığı notlar, öğrencinin yaptığı devamsızlıklar, öğrenciye ait sınav bilgileri, öğrencinin zorunlu olarak gireceği merkezi olarak yapılan sınavların başvuru ve tercih aşmalarına ilişkin bilgiler, öğrencinin aldığı -takdir, teşekkür, onur, üstün başarı ve benzeri- gibi belgelerin kontrolü, öğrenciye ait haftalık ders programları girişi, öğrencinin aldığı belgeler, öğrenciye ait elektronik karne (e-karne), sınav notlarına ait şube yazılı ortalamaları, Milli Eğitim Bakanlığı’ nın yaptığı duyurular, öğrenciye ait fiziksel beden tablosu bilgi içeriği ve benzeri gibi daha bir çok modül kontrol edilebilir ve bilgi alınabilir.

e-okul VBS uygulamasını tüm eğitim ilgilileri ( veliler) mobil cihazlarına indirebilir ve öğrencilerinin bu süreç içerisinde hangi dersten kaç aldığını, hangi günler okula gidip gitmediğini, devamsızlığının kaç gün olduğunu, notları ile elde ettiği başarıyı, ödevlerinin ne kadarını yaptığını ve bu ödevlerden kaç aldığı gibi bilgileri elde edebilecekler.

e-okul VBS uygulamasına giriş ise şöyle gerçekleşmektedir: Uygulama açıldıktan sonra öğrencinin TC kimlik numarası, sonrasında okul numarası ve ekrandaki diğer kimlik ve güvenlik bilgileri girilir. Bilgiler girildikten sonra açılan ekrandan öğrenciye ait olan istenilen bilgi kolayca öğrenilebilir.