E Okul Karne

Sömestr tatiline yaklaşılırken, e okul yönetim bilgilendirme sisteminden giriş yapan öğretmenler öğrenciler hakkındaki tüm sınav ve devamsızlık bilgilerini sisteme girerek güncellemelerini tamamlamışlardır. Öğrenciler ve velileri de e okul veli bilgilendirme sisteminden giriş yaparak e okul karne notlarını öğrenebilirler. E okul veli bilgilendirme sistemi girişi ile sınav sonuçlarını, sözlü sınav sonuçlarını kontrol edebilmektedirler. Ayrıca karne günü gelmeden karne notlarını da öğrenilmektedirler.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Nasıl Girilir?

E okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapabilmek için e-okul.meb.gov.tr adresine gidilerek burada sayfanın sağ tarafında bulunan bölümden giriş yapılır. Bu alandan sisteme giriş yapabilmek için kutu içinde bulunan rakamlar ilgili yere giriş yapılır. Ayrıca sırasıyla öğrencinin 11 haneli vatandaşlık numarası ve okul tarafından kendisine verilen okul numarası ilgili alanlara girilerek tamam butonuna basılır. Açılan sayfada bir dizi güvenlik doğrulama soruları sorulmaktadır. Bu bilgiler de tam ve doğru olarak giriş yapıldıktan sonra sisteme giriş yapılabilir.

E Okul Yılsonu Başarı Puanı Nasıl Görüntülenir?

Yılsonu başarı puanı, dönem içinde alınan derslerden alınan puanların ağırlıklı ortalaması, bu derslerin haftalık ders saatine bölünmesi ile bulunur. Nakil olarak gelen öğrencilerin yılsonu başarı puanı hesaplanırken, yeni haftalık ders saati baz alınır. Yılsonu başarı puanı hesaplamasında bölme işleminde virgülden sonra iki basamak yürütülür. Öğrencilerin, sınavlardan aldığı, performans ve proje ödevlerinden aldığı puanlar sisteme giriş yapılır. Bu puanlar 100 üzerinden değerlendirilir. Öğrencilerin aldıkları puanlar ve bunlara karşılık gelen dereceler, 85-100 arası pekiyi, 70-84,99 arası iyi, 60-69,99 arası orta, 50-59,99 arası geçer, 0-49,99 arası ise geçmez olarak kabul edilir.

E Okul Kullanım Alanları Nedir?

Okula kayıt olan bir öğrencinin mezuniyetine kadar geçen süreci kapsayan e okul sistemi Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri tarafından geliştirilmiş bir projedir. Devlet okulları ile özel eğitim kurumları, ortaöğretim kurumları sistem üzerinden işlem yapabilmektedir. Sistem üzerinden öğrencinin kayıt, nakil işlemleri, özürlü ya da özürsüz olarak devamsızlık işlemleri, not girişleri, merkezi olarak yapılan sınavların başvuru ve tercih işlemleri yapılmaktadır.