E Okul Karne Ortalaması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, okullardaki eğitimin çağa ayak uydurulması ve teknolojiden yararlanmak için e okul sistemi geliştirilmiştir. 2006 yılında geliştirilen bu sistem, eğitim ve öğretim hayatına birçok yenilikler ve kolaylıklar getirmiştir. Kurulduğu günden bugüne kadar geçen sürede pek çok yenilikler getirilen sistem ilk kurulduğunda öğrencilerin not bilgilerinin paylaşımı için kurulmuş bir platformdu. Ancak zamanla gelişerek birçok farklı bilginin de paylaşıldığı bir platform haline gelmiştir.

E Okul Karne Notu Nasıl Hesaplanır?

E okul karne ortalaması hesaplaması için öncelikle e okul sisteminin ana sayfasına gidilir. Burada e okul veli bilgilendirme sistemi girişi yapmak için gerekli olan bilgiler eksiksiz ve doğru olarak girilerek sisteme giriş yapılır. Sisteme giriş yaptıktan sonra açılan menüden not bilgisi sekmesi tıklanır. Dönem içinde sınavlardan alınan sonuçlar görülecektir. Her ders için yazılı ve sözlü sınav sonuçlarının toplamı alınır ve kaç sınav olduysa o sayıya bölünerek aritmetik ortalaması hesaplanır. Bu şekilde tüm ders notlarının ortalamaları hesaplanır. Daha sonra tüm sonuçlar toplanır ve kaç ders varsa o sayıya bölünerek e okul karne ortalaması bulunur.

E Okul Nedir ve Kimler Giriş Yapabilir?

E okul sistemi, öğrencilerin okula kayıt olduğu andan, mezun olduğu ana kadar ki tüm süreci kapsayan bir sistemdir. Eskiden öğrenci bilgileri dosyalarda saklanırken, artık böyle bir şeye gereksinim duyulmamaktadır. E okul sistemi üzerinde, öğrenciler ile ilgili tüm bilgiler saklanmaktadır ve velilerin ve yine öğrencilerin kendilerinin ulaşımına açık olarak şeffaf bir eğitim sistemi sağlanmaktadır. Okullarda yapılan veli toplantılarına katılamayan veliler, e okul veli bilgilendirme sistemi girişi ile tüm bilgilere sistem üzerinden ulaşabilmektedir. İlköğretim ve ortaöğretim öğrencileri de sisteme giriş yaparak devamsızlık bilgileri ile sınav bilgilerine buradan ulaşabilmektedirler.

E Okul VBS’de Hangi Bilgiler Bulunur?

E okul sisteminde öğrenci ile ilgili çok çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Haftalık ders programı bilgisi, bu derslere giren öğretmenlerin bilgisi ve derslerin başlangıç ve bitiş saatlerine ulaşılabilir. Sınav tarihleri ve bu sınavlardan alınan not bilgisi, özürlü ya da özürsüz olarak devamsızlık bilgisi, dönem sonu başarı notu ve e-karne gibi bilgilere ulaşılabilmektedir.