E Okul Karne Notu Hesaplama

Dönem sonu, öğrenci ve velilerin büyük heyecan yaşadığı bir dönemdir. Dönem sonu karne notunu, öğrenciler kadar veliler de merak etmektedir. Teknolojik gelişmelere göre birçok kolaylığın yaşandığı günümüzde, eğitim sisteminde de çeşitli kolaylıklar yaşanmaktadır. E okul sistemi, hem öğrenci hem öğretmen hem de veliler için birçok açıdan rahatlık sağlayan bir sistemdir. Teknolojinin eğitim sistemine önemli bir yansıması olan e okul sistemi üzerinden öğrencilerle ilgili birçok işlem yapılabilmektedir. İzlenecek birkaç basit adımla e okul sistemine giriş yapıldıktan sonra, istenilen başlığa tıklanarak ilgili konuya dair gerekli işlemler gerçekleştirilebilir. E okul sistemine, MEB’in sitesinden giriş yapılmaktadır.

E okula giriş yapıldıktan sonra, kullanıcıların karşısına yönetici bilgi sistemi ve veli bilgilendirme sistemi olarak iki bölüm çıkmaktadır. Veliler ve öğrenciler, kısaca vbs diye adlandırılan veli bilgilendirme sistemine giriş yapmalıdır. Bunun için de, öğrencinin kimlik numarası ile okul numarası ve verilen güvenlik karakterlerinin girilmesi istenmektedir. Tüm bilgiler eksiksiz doldurulduktan sonra açılan sayfada, öğrencinin kimlik doğrulaması için birkaç bilgi daha istenmektedir. Veli veya öğrenci, kendisiyle ilgili doğru bilgileri girdikten sonra açılan ekrandan, istediği her türlü işlemi halledebilir. Öğrenciye ait tüm notlar, e okul sisteminden görüntülenebilir. Ancak, öğrenci ve velilerin, dönem sonu karne puanını hesaplayabilmesi için, öncelikle tüm notların sisteme yüklenmiş olması gereklidir. Çünkü öğrencinin dönem sonu başarı puanı, ancak tüm notların sisteme girilmesiyle ortaya çıkar. Yıl sonu başarı puanına göre, öğrencinin hangi belgeyi alacağı belirlenir. E okul sistemi, karne notu hesaplama haricinde, öğrencinin sınav bilgilerinin görüntülenmesi, devamsızlık bilgileri, aldığı farklı konulardaki eğitim hizmetleri, sınav merkezi tercih bilgileri ile daha birçok bilgiye ulaşılmasını sağlar.

Dönem sonunda, karne notunun hesaplanabilmesi açısından öğrenciler için kolaylık olan e okul sistemi, veliler için daha da avantajlıdır. Veliler, bu sistem sayesinde çocuğuyla ilgili tüm bilgiler ulaşabilmektedir. İsteğe göre, sistemin mobil bilgi servisine de abone olunarak tüm duyurulardan daha hızlı şekilde haberdar olunabilir. E okul, öğretmenlere puan girişi açısından zaman kazandırır, öğrenci ve velilere ise, dönem sonu karne heyacanını yenmelerinde yardımcı olur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.