E okul Karne Hesaplama Nedir Nasıl Yapılır

E okul, karne notunun önceden hesaplanmasını, öğrencinin dönem sonunda hangi belgeyi alacağının belirlenmesini sağlayan bir sistemdir. Eğitim sisteminde, öğrenci, öğretmen ve veliler için büyük avantajları bulunmaktadır. Takdir ve teşekkür almak için puanlama sisteminin nasıl yapıldığı, her dönem öğrenciler tarafından en çok merak edilen sorudur. E okul sistemi, karne günüden önce, öğrencilere karne notlarını hesaplama imkanı tanımaktadır.

E okul karne hesaplama, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi websitesinden yapılabilmektedir. Gerekli hesaplamalar için sisteme giriş yapılır ve e okul butonuna tıklanarak istenilen bilgiler doldurulur. Sonrasında, birkaç yönlendirmeye öğrencinin sayfası açılır. Karne notunun hesaplanması için gereken en önemli şey, öğrencinin tüm notlarının öğretmen tarafından sisteme girilmiş olması gerekmektedir. Öğrencinin ders notları sisteme yüklendikten sonra, dönem sonu başarı puanına göre gerekli hesaplamalar yapılır. Dönemin sonunda öğrencinin hangi belgeyi alacağı, başarı puanına göre belirlenir. Başarı puanı, 70 ile 85 arasında olan öğrenciler teşekkür belgesi, 85 ile 100 puan arasında olan öğrenciler ise takdir belgesi almaya hak kazanmaktadır. Ders notları, e okul sistemine girildikten sonra, öğrencinin puanına göre karne notu sorgulaması yapılır. E okul sistemine giriş yapan öğrenci ve veliler, başta karne notu sorgulamak olmak üzere, eğitim sistemiyle ilgili diğer güncelleme ve duyurulara ulaşabilir.

Öğrencilerle ilgili her türlü işlemin yapılabildiği e okul sistemine giriş yapıldıktan sonra, sistemin tüm imkanlarından faydalanılabilir. Öğrencilerin devamsızlık bilgilerinden ders notları, sınav tercih merkezleri ve rehberlik hizmetlerine kadar her türlü hizmetlere hızlı bir şekilde ulaşılabilir. Öğrencilerin ders notlarının öğretmen tarafından sisteme girilmesi sonucunda, öğrencinin dönem sonunda başarı puanı da belli olmuş olur. Dönem sonu başarı puanına göre, takdir teşekkür alınacağı da kolaylıkla hesaplanabilir. Bu sistem, öğrenci ile velilerin dönem sonuna doğru yaşadığı karne heyecanını bir nevi ortadan kaldırmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinden e okul sistemine hem veliler hem de öğrenciler giriş yapabilmektedir. Ayrıca, öğretmenler de giriş yaparak öğrenciyle ilgili tüm bilgilere ulaşabilir. Tüm güncelleme ve duyuruların yapıldığı e okul sisteminin mobil bilgi servisine üye olunarak da gelişmelerden hızlı bir şekilde haberdar olunabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.