E Karne Sorgulama Nasıl Yapılır

Karne gününün yaklaştığı dönemlerde, öğrenci ve veliler karne notunu hesaplamak için e-okul sistemini kullanmaktadır. Karne günü öncesinde, e okul sisteminde yoğunluk yaşanmaktadır. Teknolojinin önemli bir getirisi olan e okul sistemiyle öğrenci ve veliler karne öncesi notlarını görebilmekte, ailelerine de gösterebilmektedir. Peki e okul karne sorgulama nasıl yapılır? sisteme nasıl girilir ve hangi adımlar izlenerek karne notlarına ulaşılabilir? yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Önceden, sadece karne günü öğrenilebilen notlar, günümüzde internet üzerinden e okul veli bilgilendirme sistemi sayesinde kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Bunun için öncelikle, Milli Eğitim’in resmi websitesine giriş yapılmalıdır. www.meb.gov.tr/ adresine giriş yapıldıktan sonra açılan ana sayfada güncel haberlerin yer aldığı bölümün altında sistem hizmetleri sıralanmaktadır. Soldan ikinci başlık olan e okul başlığına tıklanır. Açılan sayfanın sol tarafında yönetici bilgi sistemi, sağ tarafında veli bilgilendirme sistemi yer almaktadır. Veli bilgilendirme sistemi başlığı altındaki bilgiler doldurulur. Bu bilgiler, öğrenci kimlik numarası, okul numarası ve güvenlik karakteridir. Gerekli bilgiler doldurulup giriş butonuna tıklandıktan sonra, ülke genelinde o öğrenci numarasına ait öğrencilerin bulunduğu ekran açılmaktadır. Doğrulama için veliler, çocuğunun doğum gününü, nüfusa kayıtlı olduğu ilçeyi yazar ve hangi resim kendi çocuğuna aitse o resmin üzerindeki kutucuğu işaretler. Tamam butonuna tıklandıktan sonra, öğrenciye ait tüm eğitim bilgileri görüntülenebilmektedir. Öğrencinin karne notu, e okul sisteminden rahatlıkla öğrenilebileceği gibi, sınav bilgilerinden nakil durumuna ve aldığı rehberlik hizmetine kadar birçok hizmet görüntülenebilmektedir. Bu özelliklerle e okul sistemi, hem veliler hem de öğrenciler için büyük kolaylık ve avantaj sağlamaktadır. E okul sistemi, sadece öğrenciler için değil, öğretmenler için de işlemleri kolaylaştırıcı bir sistemdir. Velilerin gördüğü bilgileri öğretmenler de görebilir, öğrencilerin ders notları ile davranış ve uyum notu gibi notlarını sistem üzerinden girebilir. Öğrencileri ilgilendiren duyurular da, yine e okul aracılığıyla velilere duyurulur.

E okul, öğrencilerin karne notunun hesaplanması için, birkaç yönlendirmenin takip edilerek kısa sürede gerekli işlemlerin yapılıp, istenilen bilgilerin öğrenilebileceği bir sistemdir. Bu sayede, öğrencinin dönem sonunda hangi belgeyi alacağı da, aileler tarafından öğrenilmiş olur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.