Domates Virüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Domates Virüs Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

İçinde barındırdığı pek çok vitamin ve besleyici özelliği sayesinde dünyanın her yerinde üretilen domates, hem sebze olarak tüketilir hem de turşu, salça ve ketçap yapımı bakımından sık tüketilen bir bitkidir. Ancak, domates bitkisinin üretilmesinde ürün kalitesini ve verimini etkileyen domates virüs hastalıkları bulunmaktadır. Virüsler DNA ve RNA ile protein kılıftan meydana gelirler. Domates virüs hastalıkları, fide, tohum ve vektörler gibi nedenlerle bitkiye bulaşırlar.

Domates Virüs Hastalıkları Nelerdir?

l Mozaik virüsü; domates üretiminde en fazla rastlanılan virüs hastalığı mozaik virüs hastalığıdır. Domatesin yetiştirildiği her bölgede mozaik virüs hastalığına rastlanmaktadır. Domates mozaik virüs hastalığına tomato mosaic virüs ve tobacco mosaic virüsü neden olmaktadır. Mozaik virüs hastalığı belirtileri arasında, yapraklarda mozaik desenler oluşmaktadır. Domatesin üzerinde ise dairesel lekeler meydana gelir ve şekli bozulur. Mekanik ya da sıra tohum ve aşı yöntemiyle bulaşır. Domates yapraklarında renk değişimi ve domatesin iç kısmının kahverengiye dönüşmesi gibi belirtiler gösterir.
l Çift Çizgi Virüsü; domateste görülen en önemli virüs hastalığı olan çift çizgi virüs hastalığı, patates ve domates mozaik virüslerinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın ortaya çıkmasındaki en etken faktör, patates ve domates yetiştiricilerinin topraklarının yan yana bulunmasıdır. Hastalıklı bitkilerden tohumlama ve aşılama yoluyla geçen Çift çizgi virüs hastalığı belirtileri arasında, yapraklarda bölgesel kahverengi lekelenmeler, gövde ve yaprak saplarında boylamasına kahverengi uzun çizgiler ve bitkinin boyunun uzamaması gibi belirtiler görülür. Bu hastalık, domates üretiminde büyük kayıplar yaşanmasına neden olur. Bu kaybın en aza indirilmesi için azotlu gübreler kullanılmamalıdır.
l Sarı Yaprak Kıvırcık Virüsü; genellikle seralarda karşılaşılan bir virüs hastalığıdır. Beyaz sineklerle bitkiye taşınan bu hastalık, güney ve batı bölgelerindeki seralarda sık rastlanılan bir hastalıktır. Sarı yaprak kıvırcık virüsü hastalığı belirtileri arasında, yaprakların aya kısımlarında ve kenar kısımlarında sararmaların olması ve yaprakların içe doğru kıvrılması gelir. Domatesin hasat zamanından daha geç olgunlaşması gibi belirtiler görülür. Domateslerin geç olgunlaşması bu ürününün değerinin düşmesine neden olacağından bu hastalığa karşı önlem alınması gerekmektedir.
l Hıyar Mozaik hastalığı; genellikle hıyarda görülen bu hastalık, bunun yanı sıra ıspanak, kabakgiller ve domateste de görülür. Bu hastalığa cucumber mosaic virüsü neden olmaktadır. Hıyar mozaik virüs hastalığı belirtileri arasında, yapraklarda ve domateslerin üzerinde renk değişimleri olmaktadır. Domates bitkisinin boyunun kısa kalmasına ve küçük yapraklarda daralma ve şekil bozuklukları görülür.