Domates Kök Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Domates Kök Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında solgunluk hastalığı olarak da bilinen domates kök hastalıkları, fungal kökenli bir hastalıktır. Toprakta olumsuz koşullarda yaşayan hastalık etmeni fungus, misel ve spor formunda bulunur. Toprak kökenli olan hastalık etmeni tohum, sulama sularıyla ve toprak işleme aletleriyle uzak yerlere taşınabilir. Fungusun eşeysiz olarak üreyen üç sporu bulunmaktadır.

Domates Kök Hastalığının Belirtileri

Solgunluk, fide döneminde oluşmaya başlar ve daha sonra fidenin ölümüne neden olur. Domates kök hastalığı belirtileri arasında, yaşlı bitkilerde ise alt yapraklarda sararmaya ve yaprak damarlarının açılmasına, bitkinin boyunun kısa kalmasına neden olur. Normal olmayan bir yerden çıkan adventif kök oluşur. Hastalık semptomlarını gösteren bitkinin toprağa yakın yerinden alınan enine kesitte iletim dokusunda kahverengi bir halka görülür. Fungus üç çeşit spor oluşturur. En sık rastlanılanı mikrokonidiler 1-2 bölmelidir. Makrokonidiler ise 3-5 bölmeli ve uçları yay gibi kıvrıktır. Son olarak da klamidiosporlar ise 1-2 bölmeli, duvarları kalın ve yuvarlaktır. Toprakda misel ve spor formunda bulunur ve kışlarlar. Toprak işleme aletleriyle, sulama sularıyla, uçuşan tozlarla ve kırkayak gibi böceklerle uzak mesafelere taşınır. Kılcal köklerden ve yaralardan giriş yaparlar. Yaz aylarında daha tehlikeli olan fungus için optimum sıcaklık 28 derecedir.

Kök Çürüğü Hastalığı

Kök çürüğü hastalığında fungus etmeni serin topraklarda daha fazla yayılır.

Kök Çürüğü Hastalığı Belirtileri

Köklerin yan kök dokularına ya da kortikal sekonda dokularına giriş yaparlar. Bu sebeple giriş yaptığı yerdeki iletim dokularında kahverengi leke oluşur. Daha sonra bu leke yukarı doğru ilerler. Fideler ilk günlerinde güneşten dolayı solgunluk gösterir ve bu hastalıktan ölebilir.

Fusarium Tepe ve Kök Çürüklüğü Hastalığı

Fungus, serin topraklarda spor olarak yaşayabilir.

Fusarium Tepe ve Kök Çürüklüğü Hastalığı Belirtileri

Nekrotik lekelere neden olur, yeşil aksomlarda iç doku kararması görülür. Çiçekler nekrotik şekil alabilir. Toprak üstü organlarda hastalık tek bir dalda meydana gelebilir ve hastalığın ilerleyen zamanlarında bitki ölebilir. Çoğunlukla lezyonlar köklerde görülür ve renk bozulmasından sonra internal olarak iletim dokusu 3 ile 10 cm uzar.

Domates Kök Hastalıklarıyla Nasıl Mücadele Edilir?

Domates kök hastalıklarıyla mücadele için kimyasal ilaçlardan faydalanılır. Ancak bu ilaçlar kullanılırken talimatlara harfiyen uymak gerekir. Dayanıklı çeşitler kullanılmalıdır. Hastalığa yakalanan fideler, hastalık sağlıklı fidelere bulaşmadan ortamdan uzaklaştırılır ve yok edilir. 3-4 yılda bir ürün rotasyonu yapılmalıdır. Hastalıksız toprak, alet, su ve fideler kullanılmalıdır.