Domates Hastalıkları Yaprak Kuruması

Domates Hastalıkları Yaprak Kuruması

Domates hastalıkları yaprak kuruması yaygın olarak görülen domates hastalıklarından biridir. Özellikle kış aylarında toprak altında kalan bitki artıklarının neden olduğu bir durumdur. Yaprak kuruması domatesin verimliliğini düşürmektedir. Bu durum tohuma da zarar vermektedir. Nemli havalarda daha çok ortaya çıkan yaprak kuruması hastalığının tedavisi de mümkündür.

Domateslerde meydana gelen yaprak kurumasının belirtileri yaprak üzerinde oluşan leke ve renkli şekillerden ibarettir. Yaprak kurumasının tedavisi için birtakım kimyasal tedavi yöntemleri mevcut. Kimyasal yöntemler hastalığı kesin olarak ortadan kaldırmamaktadır. Özellikle hastalığın tohumlara bulaşması durumunda ilerleyen yıllarda da benzer hastalık görülebilmektedir. Söz konusu hastalığın tedavi edilmemesi ve önlemlerin alınmaması durumunda tüm domates yapraklarının kuruyabileceği unutulmamalıdır.

Domates Hastalıkları Yaprak Kuruması Nasıl Tedavi Edilir?

Yaprak kurumasını önlemek, tedavi etmek ve verimliliği arttırmak için bazı tedbirler mümkündür. Bunun için tarlanızda hastalıklı bitkiler sökülmelidir. Sera içerisinde olan domatesler için havalandırma yeteri kadar yapılmalıdır. Tohum seçimleri dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Fide alımı için tercih ettiğiniz tesislerin koşulları incelenmelidir. Bakım zamanlarında bitkilerin kök ve gövde kısımları korunmalıdır. Domates bitkilerini yetiştirdiğiniz sera ya da tarlanızın sıcaklık değerlerini takip etmelisiniz.

Tüm bunların dışında domates ekim alanlarındaki yabani otları düzenli olarak temizlemelisiniz. Özellikle ekim öncesi yabani bitkiler yakılmalı ve temizlenmelidir. Ekim nöbetlerinin düzenli yapılması da alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır. Domateslerin yaprak kuruması gibi hastalıkları yakalanmaması, verimliliğinin arttırılması ve beklenmedik durumlarla karşılaşılmaması için gübreleme işlemlerinin zamanında yapılmasına özen göstermelisiniz. Bakımlarının titizlikle ve düzenli periyotlarla yapılması domates sağlığı için çok önemlidir.

Benzer hastalıklardan korunmak için ekim alanlarındaki tüm kalıntılar temizlenmelidir. Gerekli olan kimyasal ilaçlar zamanında kullanılmalıdır. Ucuz ve kalitesiz olanlar seçilmemelidir. Özellikle damla sulama sisteminin yapılmasına özen göstermelisiniz. Toprak içerisinde hava boşluklarının olmaması verimlilik ve hastalıklar için çok önemlidir. Bunun için toprağın iyi bir şekilde işlenmesi şarttır. Sulama ve havalandırma işlemlerinin akşam saatlerinde yapılmasına özen göstermelisiniz. Böceklenmeler için de gerekli ilaçlamalar yapılmalıdır. Tüm bunlar için uzman desteği alınmalı ve bilinçsiz hareket edilmemelidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.