Domates Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Domates, dünya genelinde en çok yetiştirilen ve tüketilen sebzelerden birisidir. Sıcak ya da ılık iklim isteyen domates, ülkemizde de önemli oranda yetiştirilmektedir. Ülke ekonomisine, hatrı sayılan bir katkı sağlayan domates üretimini etkileyen en önemli olumsuz faktör, domates hastalıklarıdır. Domates hastalıkları, domatesten alınan verimin büyük ölçüde azalmasına neden olmaktadır.
Domates Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
Domates hastalıkları, öncelikle domatesin iç kısmında başlayıp, dışa doğru yayılma eğilimi gösterirler ve tüm meyveyi etkilerler.
Domates küf hastalığı, iç kısımda sebep olduğu bozulma sonrası, meyvenin bedeninde de lekelenmeler ortaya çıkarır. Bir süre sonra meyve çürümeye başlar. Hastalığın gelişmesinde ve yayılmasında en önemli faktör, yüksek sıcaklık ve nemdir.
Domates bakteriyel ve küf hastalığı, meyvenin önce kökünde başlar. Bitkinin köküne yerleşen bakteri, beş yıl boyunca toprakta yaşayabilir ve diğer yıl da üretimi etkiler. Bitkinin dalları solgunlaşır. Yazın geceleri nispeten daha serin olduğundan yapraklar canlansa da gündüz aynıdır. Hastalıkta, bitkilerin köklerinde akışkan ve kaygan bir sıvı gözlenir.
Domates kanser hastalığı, tohuma ve toprağa da bulaştığından yayılımcı bir seyir gösterir. Domatesler çiçeklenmeye başladığında, alt kısımlarında hastalık belirtileri de ortaya çıkar. Meyvenin üzerinde lekelenmeler ve çatlamalar meydana gelir.
Domates bakteri hastalıkları arasında yer alan domates nekrozu, üretim ve verimi olumsuz etkileyen domates hastalıkları arasında bulunmaktadır. Bakteriler meyveye, topraktan bulaşır. Gece sıcaklıklarının düşük, nemin yüksek olması, domates nekrozunun gelişmesine zemin hazırlar. Ürünün yapraklarında sararma oluşur.
Bir diğer domates hastalığı olan domates bakteriyel benek sendromu, ürünün gövdesinde ilk başta küçük ve siyah renkli lekelenmeler görülür. Sonrasında lekeler giderek büyür.
Domates güvesi hastalığı, meyvenin bütünüyle zarar görmesine neden olan bir hastalıktır. Meyvenin çeşitli kısımlarında delik açar. Bu delikler sayesinde, bakterilerin üremesi kolaylaşır. Olgunlaşma döneminde sık görülen bir hastalıktır.
Domates beyaz çürüklüğü, meyvenin kökünden başlayarak çeşitli kısımlarında çürüme oluşturur. Üzerinde ise, pamuğa benzeyen beyaz bir tabaka oluşturur. Meyveye tamamen yerleşen bu bakteriler, uzun yıllar yaşayabilme özelliğine sahiptir.
Domateste yaprak küfü olarak adlandırılan hastalık, yapraklarda sararmaya neden olur. Bitkinin önce yaprağında sarı lekeler oluşur sonra da kökü kurur. Tohumla gelen bakterilerden oluşur.
Domates hastalıkları için, genelde bir ilaçlama ya da zirai bir müdahale imkanı yoktur. Hastalıklı bitkileri kökünden söküp atmak, yapılması gerekendir. Çünkü, bakteriler toprağa yerleştikten sonra hızlı bir şekilde yayılır ve diğer meyveleri de etkiler. Bazı durumlarda, ilaçlamadan olumlu sonuç alınsa da, domates hastalıkları genelde herhangi bir müdahaleyle önlenemez, kökünden kurtulmak mantıklı olandır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.