Dolaşım Sistemi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Dolaşım Sistemi Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Kalp, kan, atardamarlar, toplardamarlar ve kılcal damarlar dolaşım sistemini oluşturur. Dolaşım sistemi sayesinde vücutta çeşitli maddeler kan yolu ile diğer organlara ulaşır. Hücreler gerekli olan besinlerin ve oksijenin taşınması ve vücutta kullanılmayan atıkların boşaltım sistemine taşınması dolaşım sisteminin sağlıklı çalışması ile olur. Bazı hastalıklar dolaşım sisteminin görevini yapmasına engel olur. Bu nedenle dolaşım sistemi hastalıkları önemli sağlık sorunları arasında gelir.

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Beslenme alışkanlıkları, yaşam koşulları gibi faktörler dolaşım sistemi hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır ve bu hastalıklar da birçok kişi yakalanmaktadır. Hemen herkes tarafından dolaşım sistemi hastalıkları aşağıdadır.

l Kalp krizi; kalbi besleyen damarlardaki tıkanmalar sonucu ortaya çıkan kalp krizi oldukça tehlikeli bir durum oluşturur. Hastaya acil müdahale edilmesi gerekir ve tıkanan damarın açılarak kan dolaşımının yeniden sağlanması gerekir.
l Kalp yetmezliği; kalbin vücut için gerekli olan kanı yeterince pompalayamaması sonucu ortay çıkan ve hayati tehlike oluşturan bir hastalıktır. Özellikle kalp krizi geçirenlerde, kalbin uzun süre beslenememesi durumunda ortaya çıkan bir durumdur.
l Hemofili; kanın pıhtılaşmasına engel olan bir dolaşım sistemi hastalığıdır.
l Damar tıkanıklığı; bir dolaşım sistemi hastalığın olan damar tıkanıklığı, damarların içten yüksek kolesterol, kireçlenme gibi sebeplerle tıkanması sonucu oluşur. Kalp damarlarında olursa kalp krizi, beyin damarlarında olursa inme ya da felç oluşur.
l Varis; özellikle bacaklarda bulunan toplardamarların genişlemesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Kılcal damarları etkileyen bu hastalık bazen büyük damarları da etkiler.
l Damar sertliği; atardamarın üzerinin yağ ve tuz ile kaplanması sonucu görevini yapmasına engel olması ile oluşur. Aynen damar tıkanıklığında olduğu gibi kalp krizi, inme ve felce neden olur.
l Aritmi; kalp atışlarındaki düzensizlik ile oluşan bir hastalıktır.
l Yüksek tansiyon; dolaşımda bulunan kan basıncının yükselerek damar iç duvarlarına basınç uygulaması sonucu oluşan bir hastalıktır.
l Kalp romatizması; kalp kapakçıklarındaki kireçlenme sebebiyle kalbin daralması, büzüşmesi ve sertleşmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.
l Kan kanseri (lösemi); kandaki alyuvarların aşırı derecede çoğalması ile ortaya çıkan bir hastalıktır.
l Lenfoma; bu hastalıkta kan kanseri türlerindendir. Lenf nodlarındaki tümörler sebebiyle oluşan bir hastalıktır. Erken teşhiste tedavisi mümkündür.
l Burger hastalığı; kol ve bacaklardaki atardamarların iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Gerektiği gibi tedavi edilmezse kangrene çevirebilir.
l Kansızlık (anemi); kandaki alyuvarların azalması sonucu oluşan bir hastalıktır.
l AIDS; hastalığın etkeni olan HIV virüsünün vücuda bulaşarak kan yolu ile vücuda yayılması sonucu oluşan bir hastalıktır.
Hemoroid; anüs bölgesinde bulunan toplardamarların genişlemesi ile oluşan bir hastalıktır.