DİZ HASTALIĞI

DİZ HASTALIĞI

Vücudun en önemli organlarından biri olan dizlerde gelişen hastalıklar akut, yani bir anda meydana gelebilen ya da kronik uzun yıllardır var olan hastalıklar şeklinde gelişebilmektedir. Dizde daha çok kırık ya da çıkık belirtilerine rastlanmaktadır. Genç erkeklerde kadınlara oranla daha fazla hastalık belirtisi görülmektedir. Menisküs yırtıkları bağ ve tendon yaralanmaları bunlardan bazılarıdır.

Menisküs: dizler arasında bulunan elastik yapıda bir disktir. Dizlere binen ağırlığın eşit oranlarda dağıtılmasını sağlamaktadır. Dizdeki bu yapının yırtılması sonucunda menisküs yırtılması hastalığı meydana gelmektedir. Bu durum şiddetli ağrı ve şişlik meydana getirmektedir. Yırtık büyüklüğüne göre ağrı şiddeti de değişmektedir. Yürürken zorlanmalar meydana gelebilir özellikle otururken ve eğilirken bıçak saplanmış hissi veren şiddetli ağrılar hissedilir.

Diz hastalıkları nedenleri

Eklem iltihabı: bu hastalığın görülme sıklığı erkeklere oranla kadınlarda daha fazladır. Hastalığın sebebi henüz net olarak bilinmemektedir. Bu iltihap dizde ağrı şişlik kasılma gibi şikayetlere yol açmaktadır. Sebebi tam bilinmemesine rağmen altında genetik faktörlerin etki ettiği düşünülmektedir. Bu hastalık romatizma bir hastalık grubuna girmektedir. Her hasta da belirtileri farklılık göstermekle beraber iştah kaybı ateş çabuk yorulma damar sertliği gibi belirtileri de görülebilmektedir.

Eklem içi kanama: dizde meydana gelen ciddi hasarlar sonucunda eklem içi kanamalar görülebilir. Çok ciddi bir hastalıktır. Dizde şişlik sertlik ve morarma görülmektedir zaman kaybedilmeden müdahale gerektiren bir hastalıktır. Tedavisi hemen başlanmalıdır.

Gut Hastalığı: ayakların baş parklarına başlayan diz ayak bileği ve diğer eklemlerde yayılma gösterebilen bir hastalıktır. Eklemde aniden bir ağrı şişlik hassasiyet başlar.

Börekler de üretilen ürik asitin dışarı atılması gerekmektedir fakat dışarı atılamadığı durumlarda vücutta birikmeye başlar bu da gut hastalığına sebep olmaktadır.

Tedavi

Diz hastalıklarında tedavi hastalığa göre değişiklik göstermektedir menisküs yırtığı hastalığının tedavisi hastalığın şiddetine göre yapılmaktadır. Cerrahi işlem gerektirmeyen durumlarda soğuk buz uygulaması yapılarak ağrı azaltılmaktadır. Tedaviye rağmen iyileşmenin sağlanamadığı durumlarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Eklem iltihabı tedavisinde ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulanmaktadır. Bu hastalığın tedaviye yanıt vermeme ihtimalide bulunmaktadır. Bu durumlarda cerrahi işlem tedavisi uygulanmaktadır. Evde tedavi uygulanmak istenirse zeytinyağı tedavisi ile ağrı bölgelerini sararak bölgedeki dolaşım artırılabilir.

Ayrıca diz rahatsızlığı yaşayan bireyler, ani hareketler, ağır sporlarda bulunmamalı ve tonaj olarak fazla olan yüklerden uzak durmalıdır. Diz ekleme, zaman içerisinde bu gibi nedenlerden dolayı kireçlenme yapabilir ve hastalara ağrı hissettirebilir. Bu konulara dikkat edilmeli ve diz eklemleri korunmalıdır.