Dış Kulak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi

Kulak, değişik sebeplere bağlı olarak birçok rahatsızlığın görülebildiği bir organımızdır. Duyma ve denge görevini sağladığından, kulak rahatsızlıkları, kişilerin yaşamında olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Kulak, iç kulak, orta kulak ve dış kulak olmak üzere 3 bölümden oluşmakta ve tüm bölümlerde hastalık oluşabilmektedir. Dış kulak mantarı, yaygın görülen kulak hastalıklarından birisidir.

Dış Kulak Mantarının Nedenleri

Dış kulak mantarı, enfeksiyonlar sonucu oluşmaktadır. Ancak, mantar oluşumuna neden olan enfeksiyonların türleri birbirlerinden farklıdır. Çok kulak karıştırmak, mantar oluşumuna zemin hazırlar. Ayrıca, kulağı karıştırmak için kullanılan değişik maddeler, kulak mantarı ve daha birçok kulak hastalığının sebeplerindendir. Sık yıkanmak ve havuz gibi ortamlarda fazlaca bulunmak, kulakta enfeksiyon oluşmasına neden olur. İklim değişiklikleri, çeşitli hastalıklar ve genetik sebepler de, dış kulak mantarının nedenleri arasındadır.

Dış Kulak Mantarının Belirtileri

Ağrı: Dış kulak mantarının en önemli belirtisi ağrıdır. Ağrının şiddeti belirli aralıklarla değişebilir.

Kaşıntı: Kulak mantarı, ağrıyla beraber kaşıntıya da sebep olur.

Kulakta şişme ve çınlama: Kulak mantarının tedavisi geciktikçe, belirtiler de çeşitlenir ve şiddetini arttırır. Dış kulak mantarı zamanla, kulakta şişmeye, bazen de çınlamaya sebep olabilir.

Kulak akıntısı: Hastalığın şiddetine göre, kulaktan sarımsı, pembemsi veya yeşilimsi akıntılar gelebilir.

İşitme kaybı: Dış kulak mantarı, belirtilerin ağırlaşmasıyla birlikte, işitme kaybına sebep olabilir.

Kızarıklık: Dış kulak mantarının etkilerine bağlı olarak, kulağın iç ve dış kısmında kızarıklık oluşur.

Uğultu: Kulak enfeksiyonu ilerledikçe, şişme ve baskı artacağından, kulakta uğultu ortaya çıkabilir.

Tıkanıklık: Yukarıda bahsedilen tüm belirtiler, doğal olarak kulakta tıkanıklığa da yol açar.

Dış Kulak Mantarının Tedavisi

Dış kulak mantarı, hastalığın derecesine ve kişinin sağlık durumuna göre farklı şekillerde tedavi edilebilir. Öncelikle, kulaktaki mantarlar alınır, enfeksiyon tamamıyla geçene kadar belirli aralıklarla kulak temizlenir. Sonrasında, doktorun uygun gördüğü kulak damlası ile tedavinin ikinci aşamasına geçilir. Damla en az bir hafta, düzenli olarak kullanılmalıdır. Onun haricinde, ağrı kesici ve iltihap kurutucu özellikteki bir takım oral ilaçlarla tedavi desteklenir. Enfeksiyonun kurutulması için antibiyotik verilir.

Dış kulak mantarı tedavi edilmezse, kulak zarının delinmesinden işitme kaybına kadar birçok ciddi hasar doğurabilir. Çevreye yayılarak daha farklı boyutlara ulaşabilir. Tedavisi, iki üç hafta sürebilir. Ancak, çok sık tekrarlayan bir enfeksiyon olmasından dolayı, günlük yaşamda bazı değişiklikler yapılmalıdır. Havuz ve denize girdikten sonra kulaklar gerektiği şekilde kurulanmalıdır. Nemli ortamlardan kaçınılmalı, kulağa kulak pamuğu dahil hiçbir madde sokulmamalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.