Dış Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bazı hususlarda dikkat etmediğinizde meydana gelebilecek olan ve hafif gibi görünse de, ciddi rahatsızlıklara yol açan hastalıklardan birisi dış kulak enfeksiyonudur. Bu konuda belirtilerin neler olduğunu ve tedavilerin nasıl yapıldığını merak edenlerin yanıt alabileceği yazımızda gerekli tüm detayların aktarılacak olmasına dikkat çekilecektir. Sizler de dış kulak enfeksiyonu ile ilgili gerekli bilgileri alabilmek adına bu yazımızı sonuna dek okumaya devam edebilirsiniz.

Dış kulak yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Kulak kısmında meydana gelen kaşıntıların ve ağrıların takip edeceği tıkanmalar ve akıntıların dış kulak yolu enfeksiyonu için belirtiler arasında yer alacağını unutmamalısınız. Bununla birlikte kızarıklık ve şişlik görüldüğünde, kulak derisi döküntülü bir hale geldiğinde ya da dokunduğunuzda dahi ağrı hissettiğinizde, tüm bunların dış kulak yolu enfeksiyonu için belirtiler arasında yer aldığını da göz ardı etmemelisiniz. Tüm bu belirtileri bir arada veya birkaç tanesini görüyorsanız, hiç vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz.

Dış kulak yolu enfeksiyonu nedenleri nelerdir?

Sıcak ve nemli bir alan olduğu için dış kulak yolunda bakteri ve mantarların neden olduğu rahatsızlıklar çok sık görülebilmektedir. Her mevsim bu rahatsızlığı yaşayabileceğinizi unutmamalı ve buna neden olan faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

Kulağınızı kulak çöpü ile temizliyorsanız, cildinize hasar vererek enfeksiyonun artmasına neden olabilirsiniz. Bunun dışında duş alan kişilerde kulağa su kaçması neticesinde de meydana gelebilmektedir. Kirli sularda yüzüyorsanız, kulağınızı çok sık karıştırıyorsanız ve kulağınızın içinde yabancı cisimler yer alıyorsa, bu durumda da yine dış kulak yolu enfeksiyonu olma riskiniz çok yüksek olacaktır.

Tüm bu hususlara dikkat ettiğinizde ve alerjik durumlara karşı temkinli olduğunuzda sizler de dış kulak yolunu engellerken ve tedavi ederken çok daha sağlıklı hareket edebilirsiniz. Uzman doktorların bu konudaki önerilerini ve tavsiyelerini de kulak ardı etmemeye özen göstermelisiniz.

Dış kulak yolu enfeksiyonu tedavisi nedir?

İşitme kaybına kadar varan riskleri taşıdığı için sizler de dış kulak yolu iltihaplarının tedavisi için mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz. Hangi şikayetleri yaşadığınızı belirttiğinizde, sizler için en uygun tedavi şekilleri belirlenecektir. İltihabın veya akıntının olması durumunda ilk olarak bunun temizlenmesine özen gösterilecektir. Kulak damlası veya çeşitli ilaçlarla tedavi edilebileceği de bu sayede görülecektir. Eğer ağrılar varsa, doktor kontrolünde bazı ağrı kesiciler işinize yarayacaktır.

Kulaklarınızı kuru tutarak, saçlarınızı yıkarken su kaçmasını engelleyerek, su sporlarında dikkatli davranarak ve kaşıntı durumunda ovmalardan uzak durarak, dış kulak iltihaplarının şiddetlenmesinin önüne geçebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.