Dil Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Dil Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Dil, hareketli kaslardan oluşan, boğazın alt kısmına bağlanmış olan, tat alma duyusunun gerçekleştiği, çiğneme ve yutma işlemlerine yardımcı olan ve konuşmayı sağlayan bir organdır. Sağlıklı bir dil pembe renkli olup, üzeri papilla denen küçük nodüller ile kaplıdır. Dilde çeşitli hastalıklar olmaktadır.

Dil Yanması

Dil hastalıklarından biri olan dil yanması, dilin sürekli ağrımasına ve yanmasına sebebiyet verir. Ağız bölgesinin çok hassas olmasından kaynaklı olmaktadır. Yenilen gıdalardan tat alınamamasına neden olur. Sebepleri genellikle psikolojik olmakla beraber, hormon dengesindeki bozulmalardan da olabilir. Kadınların menopoza girmesi, şeker hastalığı, vitamin eksiklikleri, depresyon, kullanılan ilaçlar gibi faktörler bu hastalığa sebep olmaktadır. Tedavisinde öncelikle, dilin bu şekilde rahatsızlanmasına neden olan faktörler belirlenmeli ve tedavi şekli ona göre belirlenmelidir. Vitamin veya anti depresan ilaçlar kullanılarak tedavi uygulanır.

Fissürlü Dil

Gelişimden kaynaklı bir dil hastalığıdır ve sık olarak rastlanılmaktadır. Genellikle bir zararı yoktur, Ancak, dilin yüzeyinde bakterilerin barınmasına ve mantar hastalığına neden olabilmektedir.

Coğrafik Dil

Hastalığın ilerlemesi sonucu dil yanması görülebilir. Kalıtsal olarak geçen bir hastalıktır. Dilin dış yüzeyinde, belli yerlerde kırmızılıklar oluşur. Dil bu yüzden zarar görmüştür. Bu hastalığın sebepleri arasında, baharatlı gıdalar, alkol ve sigara kullanımı gelir. Bu ürünler dilin yanmasına neden olur.

Dil Kanseri

Özellikle erkeklerde görülen dil kanseri, ağız içinde oluşan urlar sonucu ortaya çıkmaktadır. Özellikle ileri yaşlarda artış göstermektedir. Dil kanseri sebepleri arasında, alkol ve sigara kullanım ve oral seks ile bulaştığı görülmüştür. Ayrıca, demir eksikliği ve vitamin eksikliği olan kişilerde de görülmektedir. Dil kanseri belirtileri arasında, dil üzerinde yaraların meydana gelmesi, ağız içinde zaman zaman uyuşmaların olması, çok sık kulak ağrısı çekmek ve boyun bölgesinde şişlik oluşması, dilin yüzeyinde beyaz ve kırmızı renkli kızarıklıklar ve kabarcıkların oluşması görülür. Yemek yerken sorun yaşanması, yutma problemleri yaşanması ve çene ağrıları görülmesi ve konuşmada sorun yaşanması görülür.

Kızıl Hastalığı

Halk arasında çilek hastalığı olarak bilinen kızıl hastalığında, dil üzerinde küçük kabarcıklar meydana gelir.

Harita Dil Hastalığı

Genetik olarak geçen bir hastalık olan harita dil hastalığı, dilin anatomik yapısındaki bozukluklar ve dilin üst kısmının desenli bir yapıda olması gibi belirtileri olan bir hastalıktır. Genellikle genetik olan bu hastalık, stres, psikolojik faktörler, düzensiz beslenme ve hormonal dengesizlikler nedeniyle de ortaya çıkmaktadır. Hastalık aynı zamanda dildeki sedef belirtileri olarak da bilinmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.