Devamlı Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Devamlı Kalp Çarpıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle yaşlılarda görülen ve çeşitli hastalıkların belirtisi olan devamlı kalp çarpıntısı, gençlerde de kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak görülmektedir. Devamlı kalp çarpıntısı sırasında kan basıncında yükselmeler de görülebilir.

Devamlı Kalp Çarpıntısı Nedenleri Nelerdir?

Devamlı kalp çarpıntısı nedenleri arasında heyecan ile ilgili kalp çarpıntısı, birini görünce veya mutlu bir haber alınca oluşan kalp çarpıntısıdır. Sık sık oluyorsa dikkat edilmesi gerekir ve bir doktor kontrolünden geçilmelidir. Kalpte olan yetersiz kalp atışları sonucu gereğinden fazla çalışması sonucu kalp çarpıntısı oluşur. Bu durumla birlikte başka rahatsızlıklar da oluyorsa kontrol gerektirir. Çarpıntının yanı sıra, aşırı yorgunluk, baygınlık hissi, baş dönmesi, göğüste oluşan baskılayıcı ağrılar ve mide bulantısı gibi durumlar dayanıyorsa önemli bir kalp hastalığının belirtisi olabilir. Kalp çarpıntısı illaki bir hastalık habercisi olmayabilir. Bazen de korku, kaygı gibi nedenlerle de kalp çarpıntısı olabilir. Bazı kişilerdeki nikotine karşı duyarlılık sigara tüketildiğinde kalp çarpıntısına neden olur. Kişilerde yorgunluk ve strese bağlı olarak da kalp çarpıntısı olabilir. Sigara tüketimi, alkol tüketimi, kahve, çay gibi içeceklerin aşırı tüketimi de kalp çarpıntısına neden olur. Aşırı kilo kalp çarpıntısını arttıran sebepler arasında yer alır.

Devamlı Kalp Çarpıntısı Sırasında Yapılması Gerekenler

Devamlı kalp çarpıntısı sırasında kişi bir yere oturarak şiddetli bir şekilde öksürmelidir. Daha sonra ıkınma hareketi yapılarak kalp çarpıntısının azalması sağlanır. Devamlı kalp çarpıntısı olan kişinin kulak ve burnunu kapatarak hızlı bir şekilde üflemesi kalp çarpıntısının azalmasını sağlar. Devamlı kalp çarpıntısı sırasında buzlu ve çok soğuk içecekler içilmesi kalp çarpıntısının azalmasını sağlar.

Devamlı Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Kalp çarpıntıları devamlı kalp çarpıntısı şeklinde devam ediyorsa doktor tedavisine gerek vardır. Devamlı kalp çarpıntısı tedavisi için bir kalp uzmanına görünmek gerekir. Özellikle yaşlılarda olan devamlı kalp çarpıntısı, ciddi kalp hastalıklarının belirtisi olabilir. Tansiyonun yükselmesi sonucu kalp çarpıntısı olabilir ve bunun da gizli kalmış bir kalp hastalığının belirtisi olabilir. Tiroid bezinin aşırı çalışması da kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Gerekli kontrollerin yapılması, testlerin yapılması ve kan tahlilleri ile hastalığın kesin tanısı konarak ona göre tedavi yöntemi uygulanır. Şeker hastalarında idrar söktürücü ilaçların kullanılması sonucu kalp çarpıntısı görülür. Şeker hastalığına bağlı olarak oluşan kalp çarpıntısında herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Çarpıntı sık oluyorsa bir doktor kontrolünden geçilmesi gerekir. Kalp çarpıntısının tedavisi için öncelikle kişinin stresten uzak durması ve kalbin dinlendirilmesi gerekir. Devamlı kalp çarpıntısının nedeni kalp harici başka bir hastalığın işareti ise gerekli tedavi yöntemi uygulanır. Kalbe bağlı çarpıntılarda ise yine ilaç tedavileri uygulanır.