Deri Ve Zührevi Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Birçok hastalık gibi, deri hastalıkları da halk arasında yaygın olarak görülen hastalıklardandır. Ancak, deri ve zührevi hastalıkları, değişik sebeplerden dolayı oluşmakla birlikte çok çeşitlidir. Basit veya ciddi olmak üzere, insan yaşamını olumsuz etkileyen deri hastalıkları, nedenine göre uygun yöntemle tedavi edilebilmektedir. Deri hastalıkları, vücudumuzun sağlıklı görünümünü bozan, dolayısıyla insanları sosyal yaşamdan soyutlayan hastalıklardır. Zührevi hastalıklar ise, cinsel yolla bulaşan ve kişilerin yaşam kalitesini bozmakla birlikte sıkıntılı süreç yaşatan hastalıklardır.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Deri ve zührevi hastalıkları, dermatoloji bölümü tarafından incelenen hastalıklardır. Ancak hastalığın oluşumunda, iç organlardan birsindeki bozulmanın etkisi varsa, tedavi uygun branşlardan doktorların işbirliği içerisinde yürütülür. Örneğin; bazı durumlarda cilt üzerindeki lekeler, belirli seviyede kanser hastalığının belirtisi olabilmektedir. Bu durumda, çeşitli branşlarla ortak bir tedavi süreci yürütülmektedir. Bu nedenle deri ve zührevi hastalıkları, çok geniş bir alanı kapsamaktadır. İç organlara bağlı olarak oluşmayan başlıca deri hastalıkları şunlardır:

Sedef: Deri hastalığı deyince akla ilk gelen hastalıklardandır. Deri üzerinde, altı kırmızı üstü beyaz kepek tarzı döküntülere verilen isimdir. Kaşıntıya sebep olur. Kaşımak ise bölgede yara oluşturabilir. Tekrar etme riski bulunan bir hastalıktır.

Uyuz: Herkes tarafından bilindiği üzere hastalığın sebebi uyuz böceğidir. Tedavi edilmezse bütün vücuda yayılır.

Mantar: Temel deri hastalıkları arasında bulunmaktadır. Mikrop ve hijyen kurallarına dikkat etmemeye bağlı olarak oluşabilir. Ayrıca mantar, vücudun her bölgesinde oluşma riski bulunan bir hastalıktır.

Uçuk: Virüs kaynaklı bir hastalıktır. Her yaş ve cinsten insanda görülebilir. Dudak çevresinde, içi su dolu kabarcık şeklinde görülür. Zamanla geçse de, tekrarlama riski vardır.

Zona: Virüslerin sebep olduğu bir hastalıktır. Sıvı dolu kabarcıklar şeklinde ortaya çıkan zona, deride leke oluşturur. Aynı zamanda iştahsızlık, kilo kaybı ve ateş gibi belirtiler de görülür.

Nasır: Ayak derisi üzerinde, ayakkabı rahatsızlığına bağlı olarak oluşur ve ağrı, şişkinlik gibi belirtilerle kendini gösterir. Nasırı olan kişi, zaman zaman ayakta durmakta zorlanabilir.

Halk arasında en sık görülen deri hastalıkları haricinde, bir de cinsel yolla bulaşan zührevi hastalıklar vardır. Bu hastalıklar da şunlardır:

Bel soğukluğu: Sık karşılaşılan zührevi hastalıkların başında gelmektedir. Hastalığın sebebi genore mikrobudur. Bu mikrop, istisnai durumlar haricinde vücuda cinsel yolla girer. Erkeklerde ve kadınlarda görülebilir. Ancak erkeklerde daha risklidir, kısırlığa kadar gidebilecek sonuçlar doğurur.

Genital uçuk: Tıp dilinde herpes adı verilen genital uçuk, cinsel yolla bulaşır ve kısırlığa sebep olabilecek bir hastalıktır.

Aıds: Hastalığın sebebi cinsel yolla bulaşan hıv virüsüdür. Bu virüs, vücuda girdikten sonra, vücut direncini düşürür. Etkili bir tedavisi yoktur, ölümcül sonuç doğurabilir.

Deri ve zührevi hastalıklar, deri üzerinde olumsuz görüntü oluşturur. Bu hastalıklara, dermatoloji bölümü bakar. Gereken test ve tahlillerden sonra, uygun tedavi gerçekleştirilir. Gerekli görüldüğü takdirde diğer branşlardan doktorlarla beraber çalışma yürütülür.