AIDS’de Psikolojik Sorunlar Nelerdir?

Günümüzde en yaygın görülen bulaşıcı hastalıklardan birisi olan AIDS kişiyi fiziksel açıdan güçsüzleştirdiği gibi psikolojik yönden de etkileyen oldukça ciddi bir sağlık problemidir. Bu hastalığa neden olan HIV virüsleri genellikle cinsel yolla bireyler arasında taşınmaktadır. İlk evrelerinde çok büyük belirtiler ortaya çıkarmasa da ilerleyen dönemlerde bağırsak sisteminin işlevini bozar ve bağışıklık sistemini çökertir. Bunun sonucunda da kişi hastalıklara karşı savunmasız hale gelir ve çeşitli sağlık problemleri oluşmaya başlar. Psikologlar AIDS hastalığının kişinin vücut fonksiyonlarını etkilediği gibi ruhsal yönden de onu güçsüzleştirdiğini belirtmektedir. AIDS hastalığında görülen psikolojik sorunlar ise şu şekilde sıralanabilir;

İnkar Etme

Yapılan muayeneler sonucunda kişide AIDS hastalığının olduğu tespit edilirse bu hastaya uygun bir dille anlatılmalıdır. Çünkü genellikle HIV virüsünü taşıyan kişilere bu durum bildirildiğinde kişiler ilk önce bunu kabullenmek istemezler. Bu durum sonucunda da hastalığın tedavi sürecinde gecikme oluşur. Tedavi sürecinde yaşanan gecikmeler hastalığın daha çok yayılmasına ve diğer insanlara da bulaşmasına neden olabileceği için hastalar bu durumun psikolojik boyutunu atlatabilmek için psikologdan yardım almalıdır.

Öfke

AIDS hastalığının varlığını kabul etme aşaması tamamlandıktan sonra yaşanan diğer ruhsal sorun da aşırı derecede sinirli olmaktır. Bazı durumlarda kişiler öfkelerini yatıştırmak amacıyla bu hastalığı başkalarına da bulaştırabilmektedir.

Depresyon

Bir kişide HIV virüsü olduğunda çevresindeki insanların ondan uzaklaşması hastanın ruhsal yönden çöküntüye girmesine neden olur. AIDS nedeniyle eşinin ondan boşanması ya da ailesinin ondan uzaklaşarak destek olmaması kişiyi depresyona hatta intihara bile sürükleyebilmektedir. Böyle bir durumda hastanın ailesinin ve yakın çevresinin ona yardımcı olarak tedavi sürecinde destek çıkması hem kişiyi ruhsal yönden rahatlatır hem de tedaviye büyük katkılar sağlar.

Suçluluk Duygusu

Özellikle kendi hatasından dolayı AIDS hastalığına yakalanan kişilerde suçluluk duygusu oluşabilmektedir. Bunun sonucunda da kişinin hem kendisi hem de ailesi için zorlu bir süreç başlar. Eğer bu dönemde çevreden destek görülmezse hastanın hayatına son verme eğilimi büyük ölçüde artar. Bu tür olumsuz durumları önlemek amacıyla kesinlikle bir psikiyatrdan destek alınması gerekir.