Damla Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Damla (Gut) Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Damla hastalığı ya da diğer adıyla gut hastalığı, eklem ve çevresindeki dokularda ürik asit kristallerinin birikmesi ile oluşan ve ani, şiddetli ağrı, şişlik, kızarıklık, hassasiyet ve sıcaklık artışı nöbetlerine sebep olan bir hastalıktır. Hastalık genellikle ayak başparmağı eklemini etkileyen bir hastalıktır. Bunun yanı sıra, diz ve dirsek eklemleri, el, ayak ve bileklerindeki eklemler de bu hastalıktan etkilenir. Ayak başparmağındaki tutulmaya “podogra” adı verilmektedir. Kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülen bu hastalık, çocuklarda ve siyah ırkta görülmez. Genellikle nisan-mayıs ve kasım-aralık aylarında sık görülen bu hastalık, protein ağırlıklı beslenenler ile aşırı alkol tüketenlerde daha fazla görülür. Damla hastalığı genetik olarak da görülen bir hastalıktır.

Damla (Gut) Hastalığı Belirtileri

Hastalarda sadece ürik asit yüksek ise Damla hastalığı belirtisi görülmeyebilir. Ancak, hastalık eklemde tutulmuş ise şiddetli ağrı, şişlik ve morarma gibi belirtiler olur. Eklem ağrısı o kadar şiddetlidir ki, hasta yerlerde bile kıvranabilir. Belirtiler genelde ayak başparmağında görülse de diz, dirsek, el bileği, kalça ve dirseklerde de görülebilir. Bazen vücudun bazı bölgelerinde ürik asit kristalleri birikebilir ve hiç ağrı olmaz. Ayak başparmağı, el eklemlerinin üst kısmı ve kulak dokusunda birikme olur. Bu duruma töfüslü gut adı verilir. Kırmızı et ve alkolün bol tüketimi hastalığın ataklarını tetikler. Hasta sabaha karşı şiddetli ağrılar ile uyanır.

Damla (Gut) Hastalığı Teşhisi

Damla hastalığı teşhisi, ortopedi, romatoloji ve fizik tedavi uzmanları tarafından konur. Hastalığın tanısının konulması için, muayene sırasında hastanın şikâyetleri dikkatli bir şekilde dinlenmelidir. Ayrıca, hastanın beslenme alışkanlıkları da öğrenilmelidir. Teşhiste görüntüleme yöntemleri kullanılır. Kanda ürik asit seviyesinin yüksek olması her zaman Gut hastalığı olduğu anlamına gelmez. En önemli tanı yöntemi eklem sıvısı içinden örnek alınarak incelenmesi ile yapılır.

Damla (Gut ) Hastalığı Tedavisi

Damla hastalığı tedavisi sırasında, hastanın kullandığı ilaçlar dikkate alınmalıdır. Kullanılan bazı ilaçların yüksek dozda ve düzensiz kullanımı kandaki ürik asit miktarını arttırır. Gut hastalarının su tüketimine önem vermesi gerekmektedir. Suyun bol tüketilmesi ürik asitin birikmesini önleyerek, böbreklerden atılmasını sağlar. Hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlar ile ürik asit üretiminin azaltılması ve fazlalığının vücuttan atılması amaçlanır. Hastalığın tedavisinde kolşisin ilacı kullanılır. Bu ilaç, çiğdem otu adı verilen bir bitkiden üretilmektedir. Bu ilaç, ağrılı gut ataklarının tedavisinde kullanılır. Bu ilacın bulunmadığı durumlarda, onun kadar etkili olmasa da romatizma ilaçları kullanılır. Hastaya, kesinlikle aspirin ve türevleri verilmemelidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.