Dahiliye Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Dahiliye Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Dahiliye hastalıkları ya da diğer adıyla iç hastalıkları, gelişen teknoloji ve bilimler ile kendi içinde çeşitli kollara ayrılmıştır. Yetişkinlerin başvuracağı Genel Dahiliye bölümünde, böbrek hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, kanser tanısı, alerjik hastalıklar, romatizmal hastalıklar, sindirim sistemi hastalıkları, ateşli hastalıklar, şeker hastalığı, karaciğer, hastalıkları, kalp hastalıkları, alt-üst solunum yolu hastalıkları, troid hastalığı gibi hastalıklar genel dahiliye bölümünde teşhis ve tedavi edilir. Dahiliye hastalıkları teşhisinde radyoloji, cerrahi girişimler ve biyokimya uzmanları ortak olarak çalışır. Dahiliye hastalıklarında teşhis ve tedavi yöntemleri uygulanır. Hastalığın durumuna göre hasta bir üst branşa yönlendirilerek tedavisi yapılır. Bilimsel gelişmeler ışığında, hastaların ayrıntılı fiziki muayenesi yapılır. Kan, dışkı, idrar vb. laboratuar tetkikleri, röntgen, ultrason, mamografi, MR, bilgisayarlı tomografi gibi radyolojik incelemeler, endoskopi, kolonoskopi gibi endoskopik incelemeler, EKG ve Elektrokardiyografi gibi tüm tetkikler kullanılarak dahiliye hastalıklarının erken teşhisi sağlanır. Dahiliye birçok dala ayrılmakla birlikte, hasta bir bütün olarak değerlendirilir ve tetkikler yapılarak tedavisi uygulanır.

Tansiyon Hastalıkları

Hastaların tansiyonları bazı nedenlere bağlı olarak anormal olarak yükselip düşmektedir. Yüksek tansiyona ve düşük tansiyona bağlı olarak oluşabilecek zararlar önlenebilir. Tansiyon hastalıklarının ilaçla tedavisi yapılır. Yüksek tansiyon birçok hastalığın sebebi olarak bilinmektedir. Kalp hastalıklarının en büyük sebeplerinden biri yüksek tansiyondur.

Romatizmal Hastalıklar

Dahiliye hastalıklarının bu bölümünde, romatizmal hastalıklar tedavi edilmektedir. Bu hastalığın bazı türlerinde yaşa bağlı olarak romatizma yüksekliği görülürken, bazı türlerinde ise iltihaplanmalar şeklinde görülür. Bağışıklık sistemine bağlı olarak kadınlarda bu hastalık erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Hastalık, diz, ayak, el ve dirsekleri etkileyen bir hastalıktır. Eklem yerlerinde ağrılar nedeniyle hareket kabiliyetini sınırlayan bir hastalıktır. Hastalığın tedavisinde ağrı kesici ilaçlar ve romatizmayı dengeleyici ilaçlar kullanılır. Ayrıca hastaların yaşam kalitesini arttırmak için fizik tedavi yöntemleri de uygulanır.

Dahiliye Hastalıklarında Kullanılan Yöntemler

Dahiliye polikliniklerinde tedaviler genellikle hastalar yatırılarak yapılmaktadır. Hastalardaki belirtilere göre takip ve tedavi yöntemleri uygulanır. Hastalara check-up yapılarak tedavi yöntemleri belirlenir. Check-up, herhangi bir şikayeti olmadığı halde kişilerin genel sağlık taramasından geçirilmesidir. Bu sağlık taraması sayesinde, birçok önemli hastalığın tanısı erken dönemde konularak tedavi süreci başlatılmaktadır. Bu sayede erken teşhis ile tedavide başarı oranı artmaktadır. Bunun yanı sıra, yapılacak olan testler ve tetkikler ile tedavi şekli belirlenir ve ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale yapılır. Dahiliye hastalıkları tedavisi yapıldıktan sonra belirli sürelerde hastalığın tekrar edip etmediği kontrol edilir. Genel dahiliye bölümünde konulan teşhisler sonucunda, gerektiğinde dahiliyenin diğer yan dalları ile işbirliği yapılarak tedavi süreci belirlenir. Romatoloji, gastroentroloji, endokrinoloji, göğüs hastalıkları, nöroloji, enfeksiyon hastalıkları, psikiyatri bu yan dallardan bazılarıdır. Genel dahiliyede tanı konduktan sonra gerekirse bu yan dallara hasta sevk edilerek, hastanın tüm şikayetlerinin çözüme kavuşturulması sağlanır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.