D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Vücuttaki kalsiyum ve fosfor dengesini düzenleyerek, kemik erimesini önleyen bir vitamin olan D vitamini, özellikle yağlı balık olan somon, uskumru, karides gibi balıklar ile süt ve süt ürünlerinden olan tereyağı ve yoğurtta, yumurta sarısı, karaciğer ve kakaoda bol miktarlarda bulunmaktadır.

D Vitaminin Görevleri

D vitamini görevleri arasında, kemikler ve kasları güçlendirir. Tansiyonu dengeler ve pankreasın insülin salgılamasında düzenleyici görev üstlenir. Özellikle, madenlerde çalışanlar, eklem ve kas rahatsızlığı olanlar, hamileler, mide rahatsızlığı olanlar, mide ameliyatı olanlar ve 50 yaş üzeri kişiler yukarıda sayılan besinleri muhakkak tüketmelidirler. Bunun yanı sıra, hiçbir rahatsızlığı olmayanlarında bu besinleri tüketmesi gerekir.

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Bu vitaminin eksikliğinde çeşitli hastalıklar görülür. D vitaminim eksikliğinde görülen hastalıklar aşağıdadır.

l Raşitizm; 6-12 aylık çocuklarda görülen bu hastalık, yeterince D vitamini almamış olan ya da D vitamini emiliminin olmaması durumlarında oluşur ve çocukta omuz, kol ve bacak kemiklerinde şekil bozukluklarına neden olur. Bu hastalığın önlenmesi için, çocuklara yeterince güneş ışığı aldırılmalı, anne sütü içmesi sağlanmalı ve nemli ve rutubetli yerlerden uzak tutulmalıdır.
l Osteomalazi; b u hastalık, çocuklarda görülen raşitizm hastalığının yetişkinlerde görülen bir türüdür. Hastalığın en belirgin özellikleri arasında, vücutta yorgunluk, kemiklerde kırılganlık, kas zayıflığı görülür. Hastalıktan korunmanın başlıca yolu güneş ışığıdır.
l Diş çürümeleri; en çok görülen D vitamini eksikliği rahatsızlığıdır. Hem sindirim sisteminin başlangıcı olması, hem de görsel açıdan büyük önem taşıması açısından önemli olan dişler çürüdüğü gibi diş etlerinde de çekilmeler olur.
l Osteoporoz; özellikle 40 yaş üzeri kadınlarda görülen, D vitamini eksikliğine bağlı olarak, kemik metabolizmasının bozulması ve kemik kırılganlığının artması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık genç bayanlarda da görülebilir. Hastalığın bir diğer oluş şekli genetiktir. Bu hastalığın önlenebilmesi için yapılacak olan en iyi şey D vitamini ve kalsiyum takviyesidir. Aksi durumda menopoz ile ortaya çıkan bu hastalık kadınları etkisi altına almaktadır.
Direk D vitamini eksikliğine bağlı hastalıklar olduğu gibi, D vitamini eksikliğinin yardımcı etken olarak görüldüğü hastalıklar vardır. Beyin ve sinir hastalıkları, prostat, meme kanseri, şeker hastalığı, kalp hastalıkları bu hastalıklara örnek olarak verilebilir. D vitamini eksikliğinde b u hastalıklarda önemli bir rol oynarken, düzenli D vitamini alımı sonucunda bu hastalıkların önlenmesinde rol almaktadır. Kısaca, vücudun iskelet ve kas sisteminin düzenli ve sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için D vitamini olmazsa olmazlardandır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.