Crohn Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Crohn Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Kronik bir hastalık olan Crohn hastalığı, sindirim sisteminin herhangi bir yerinde oluşan iltihabi bir hastalıktır. Nadir olarak, yemek borusu, mide ve ağızı da etkileyen bu hastalık genellikle, rektumu, kolonu ve ince bağırsağın alt kısmını etkiler. Bu hastalığa yakalanan kişilerin üçte birinde sadece kalın bağırsak, üçte birinde sadece ince bağırsak, kalan üçte birinde ise her iki bağırsağı birden etkiler. Bağırsağın tamamına iltihap yayılabileceği gibi bazı bölümleri atlayabilir. Bu durumda hastalıklı bağırsağın bölümleri arasında sağlıklı bölümler de yer alır. Hastalığın yemek zamanlarında karın ağrısı ve ishal gibi belirtileri vardır.

Crohn Hastalığı Belirtileri

Hastalığın ince bağırsak ya da kolonda olmasına göre değişik belirtiler gösterebilir. Hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından tanının konulmasına kadar ki süre çok uzundur. Bunun nedeni belirtilerin başlangıçta karakteristik özellikler göstermemesi ve tanının konulmasının güçleşmesidir. Crohn hastalığı belirtileri arasında, acil dışkılama ihtiyacı, dışkıda kan, ishal, ateş, kanlı dışkılama ve özellikle karın ağrısı şeklinde belirtiler olur. Hastalığın diğer belirtileri arasında ise, iştah kaybı, kilo kaybı, halsizlik, anüs bölgesinde yara, çıban ve fistüller, ağızda yaralar şeklinde olur. Anüsteki belirtiler hastalığın ilk belirtisi olabilir.

Crohn Hastalığı Teşhisi

Uzun süren karın ağrısı, ishal ya da kabızlık gibi problemler ve yapılan testler sonucu apse oluşumu hastalık için şüphe uyandırır. Kesin tanının konulabilmesi için, mide, kalın ve ince bağırsakların görüntülenmesi gerekir. Crohn hastalığı teşhisi için gerekirse biyopsi yapılarak parça alınır.

Crohn Hastalığı Tedavisi

Hastalığın hafif olduğun dönemlerde sadece ishal görüldüğü için, ishali önlemeye yönelik ilaçlar kullanılır. Crohn hastalığı tedavisi için ileriki evrelerde iltihabı önleyici ilaçlar kullanılır. Anüste oluşan fistüller ve iltihap için metronidazol adlı ilaç kullanılır. Bu ilaçlar hastalığı tedavi etmeye yönelik ilaçlar değildir sadece ortaya çıkan semptomları azaltır. Bu hastalığın en önemli tedavi yöntemi beslenmeyle alakalıdır. İnce bağırsağın etkilendiği durumlarda vitamin ve mineral takviyesi yapılır. Hastalık sebebiyle B12 vitamini ve safra tuzu eksikliği yaşanabilir. Bu durum özel diyetler ile giderilebilir. Hastalığın şiddetli olduğu dönemlerde bağırsakları dinlendirmek için hasta damardan beslenir. Bu hastalık çoğunlukla cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymaktadır. Ancak ameliyat da hastalığı tedavi etmeye yetmez ve hastalık tekrarlayabilir. Cerrahi müdahale ile genellikle, iltihap, delinme ve tıkanma gibi problemler çözülür. İnce bağırsakta problem olduğu durumlarda, ameliyat ile bağırsağın sorunlu kısmı çıkarılır ve kalan iki uç birleştirilir. Kalın bağırsakta sorun olduğu zaman ise kalın bağırsak alınır ve ince bağırsağın sonuna torba takılır ve dışkının boşalması sağlanır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.