Çölyak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Genetik bir hastalık olarak bilinen çölyak hastalığı gluten adı verilen arpa, çavdar ve buğdayda bulunan proteinin alınmasıyla birlikte vücutta kendiliğinden oluşan iltihap halidir.

Her yaştan kişilerde ortaya çıkabilen çölyak hastalığının tanısı çocuklarda daha kolay koyulmaktadır. Yiyeceklerdeki gluten nedeniyle günümüzde her iki yüz kişiden biri çölyak hastasıdır. Nüfusun yüzde ellisi hastalığın genlerine sahipken yüzde beşlik kısmı ise çölyak hastalığı belirtileri göstermektedir. Yetişkinlerde belirtilerin zor olduğu bir hastalıktır. Bazı insanlarda hiç belirti olmamaktadır. Çölyak hastalığında ince bağırsaklardaki emilim bozulmaktadır. Hastalarda glutene karşı ömür boyu süren bir hassasiyet başlamaktadır.

Çölyak Hastalığının Belirtileri

Çölyak hastalığının belirtileri içerisinde yetişkinlerde kansızlık, erken yaşta kemik erimelerinin ortaya çıkması, karaciğer enzimlerinde bozukluk, cilt hastalığı, huzursuzluk ve sinirlilik gibi belirtiler görülmektedir. Bunların yanı sıra çocuklarda görülen belirtilere bakıldığında ise çocuğun büyümesinde yavaşlama, gelişiminin gerilemesi, ishal ve kansızlık, karın şişkinliği ve ağrı gibi belirtiler sayılmaktadır.

Bazı çölyak hastalarında cilt üzerinde kaşıntı ve döküntü meydana gelmektedir. Ağız içinde aftlar oluşmakta, dışkıda anormallik ve gaz şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Çölyak hastalığının belirtileri ilk etapta akıllara başka hastalıkları da getirmektedir. Bundan dolayı en doğru ve kesin tanının koyulabilmesi için endoskopi, özel kan testleri, doku örnekleri alınarak patoloji tarafından incelenmesi gibi işlemler yapılmakta, elde edilen sonuçlara göre karar verilmektedir.

Çölyak Hastalığının Tedavisi

Çölyak hastalığının erken teşhisi zor olmaktadır. Teşhis aşamasında çeşitli testler uygulanmaktadır. Tedavi aşamasına geçildiğinde ise iki tür işlem uygulanır: birincisi hastalığa yol açan faktörü ortadan kaldırmak, ikincisi ise hastalık nedeniyle vücutta oluşan eksiklikleri gidermektir. Çölyak hastalığının tedavisi yapılırken gluten içeren besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Bu besinler hastalığı tetiklediğinden dolayı hastaların gluten diyeti uygulamaları önem taşımaktadır.

Çölyak hastalığı yaşam boyu devam ettiğinden dolayı kesin bir çözümden bahsedilmemektedir. Ana tedavi yönteminde içerisinde gluten içermeyen bir beslenme düzeni oluşturulmaktadır. Genellikle glutenin sadece tahıllarda ve buğdayda bulunduğu düşünülse de pek gluten pek çok hazır besinin içerisinde de bulunmaktadır. Dolayısıyla dışarıdan yiyecek satın alındığında hasta kişilerin etiketleri incelemeleri ve içerisinde gluten olanlardan, üzerinde etiket bulunmayan gıdalardan uzak durmaları tavsiye edilmektedir.

Beslenme şeklinin yanı sıra çölyak hastalığına karşı alınacak önlemler de vardır. Hastaların mutfakta teflon tava ve tahta kaşık kullanmamaları önerilir. Çünkü bu tarz ürünler ne kadar temizlense de içerisinde içersinde gluten kalıntılarının kalma olasılığı bulunmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.