Çocuklarda Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda kulak iltihabı genellikle orta kulakta meydana gelmektedir. Kış ve sonbahar dönemlerinde çok fazla önemsenmeyen ve yaygın olarak görülen grip, nezle gibi hastalıklar iltihap oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Yetişkinlere kıyasla çocukların bağışıklık sistemi daha zayıf olduğundan dolayı hastalık belirtilerine karşı dikkatli olunmalı ve gerekli tüm önlemler eksiksiz şekilde alınmalıdır.

Kulak iltihabı çoğunlukla yaşını doldurmayan çocukların yaklaşık dörtte üçünde görülmektedir. Kulak zarının altındaki sıvının iltihaplanması olarak tanımlanan bu durum bakteriler ya da virüsler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Çocuklar küçük yaşlarda virüslere ve bakterilere karşı savunmasız olduklarından dolayı hastalığın tedavi edilmesi normalden biraz daha uzun sürebilmektedir.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda orta kulak iltihabı belirtileri içerisinde en önemlisi kulak ağrısı olarak bilinmektedir. Özellikle hastalığın akut evresinde bu ağrı daha da şiddetli hale gelmektedir. Bu dönemde ağrılar çocuğu uykudan uyandıracak kadar şiddetli olmaktadır. Ağrıya ek olarak ateş de meydana gelmektedir. İltihap nedeniyle çocuklarda işitme bozukluğu da ortaya çıkmaktadır.

Kulak ağrısının ortaya çıkması kulaktaki iltihabın kulak zarının şişirip gergin hale getirmesiyle alakalı bir durumdur. Bu gerginlik arttıkça buna bağlı olarak ağrı da artmaktadır. Gerginlik ve ağrı ile birlikte kulak zarı delinerek içerisinden iltihap akmaya başlamaktadır. Dolayısıyla bu aşamada en önemli belirti kulak akıntısı olmaktadır.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Nedenleri

Çocuklarda yaygın olarak görülen orta kulak iltihabı altı yaşına kadar olan çocuklarda ve bebeklerde ortaya çıkmaktadır. Buna yönelik olarak hastalığın görülme nedenlerine bakıldığında huzursuzluk, yoğun burun akıntısı, geceleri sıklıkla uyanma, kulak akıntısı, gözlerin sulanması, çocuğun sıra dışı şekilde ağlaması ilk sıralarda gelmektedir.

Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, sinüzit ve alerji üst solunum yollarında veya orta kulak içerisinde sıvı birikmesine neden olmaktadır. Bu da kulak iltihabının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Dolayısıyla her ne kadar kendi bulaşıcı olmasa da çocuklarda kulak iltihabı bulaşıcı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda Kulak İltihabı Tedavi

İltihap tedavisi için bebeklere alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre uzun süre emzirilen bebeklerin kulaklarında iltihaplanma görülme olasılığı daha düşüktür. Bu nedenle bebekler uzun süre emzirilmelidir. Bebek beslenirken mutlaka dik vaziyette tutulmalıdır. Bu sayede mama ya da süt bebeğin boğazına kaçmamakta, bu ihtimal en aza indirilmektedir. Çünkü boğaza kaçan mamanın östaki borusuna kadar kaçma ihtimali bulunmaktadır. İleri yaştaki çocuklarda görülen kulak iltihabı için ise genellikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır.